Podstawowe błędy podczas mycia roweru

Materiał informacyjny Karcher
Mycie roweru to czynność, która nie tylko przynosi korzyści estetyczne, ale też pozwala zachować sprzęt w dobrym stanie technicznym. Wprawdzie wydaje się banalna, wystarczy przecież użyć wody i szczotki albo myjki wysokociśnieniowej, ale i podczas niej można popełniać podstawowe błędy, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Jakie to są błędy i jak ich unikać?

Mycie roweru jest tak samo ważnym zabiegiem jak przegląd i konserwacja. Standardowo przyjmuje się, że rower szosowy należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, a rower górski znacznie częściej, w zależności od częstotliwości korzystania. Czyszczenie jest zalecane za każdym razem, gdy jeździmy w błotnistym lub mokrym terenie.

Czemu jest takie ważne? Ponieważ, dzięki niemu unikniemy uszkodzeń i korozji spowodowanych nagromadzeniem się brudu i tłuszczu, które mogą wgryźć się w układ napędowy i inne części mechaniczne.

Regularna pielęgnacja i czyszczenie mogą również pomóc wykryć zużycie sprzętu, co może zapobiec kosztownym naprawom.

W tym artykule skupiamy się na podstawowym myciu roweru w warunkach domowych i odpowiadamy, jak poprawnie myć jednoślad, aby nie uszkodzić podzespołów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić łańcuch lub jak myć rower w domu, odwiedź poradnik Kärcher: Jak i czym wyczyścić rower? Domowe mycie roweru >>

Błąd 1 – Pomijanie wstępnego płukania

Zanim przejdziemy do mycia właściwego, warto wykonać wstępne jego opłukanie. Dzięki temu usuniemy żwirowe zanieczyszczenia i luźne zabrudzenia na ramie roweru. Wystarczy użyć tu węża ogrodowego, by spryskać sprzęt od góry do dołu, a ręcznie pozbyć się większych kawałków błota, które osadziły się na kołach. W ten sposób otworzymy drogę środkom czyszczącym, które wnikną głębiej, a to zapewni lepsze efekty.

Błąd 2 – Mycie od lewej strony

Rower ma dwie strony – prawą i lewą – które pielęgnuje się inaczej. Prawa strona wymaga regularnego smarowania, znajdują się na niej m.in. przerzutki i łańcuchy. Lewa natomiast to np. hamulce i podzespoły bardzo czułe na wszelkiego rodzaju smar i brud, które wpływają na ich prawidłowe działanie. Podstawowym błędem jest tutaj mycie roweru na lewej, nienapędowej stronie, ponieważ powoduje to, że woda podczas mycia spływa wraz z tłuszczem i brudem na stronę prawą (napędową).

Jak więc zatem myć rower? Zawsze myjemy rower od prawej strony, niezależnie, czy myjemy go na stojąco, czy na leżąco. W ten sposób ograniczymy ryzyko dostania się brudu na tarcze. Jest to bardzo ważne, ponieważ tłusty brud na hamulcach sprawia, że najzwyczajniej mogą przestać hamować, a do tego mogą hałasować. Dlatego też na wszelki wypadek zaleca się na koniec lekko spryskać tarcze wodą lub przetrzeć delikatnie elementy układu hamulcowego zwilżoną szmatką, by pozbyć się ewentualnych nagromadzeń.

Błąd 3 – Niewłaściwe użycie myjek wysokociśnieniowych

 


fot. rower umyty za pomocą myjki ciśnieniowej

 

Myjki wysokociśnieniowe są szybkim sposobem na umycie roweru – są małe, poręczne i dają świetne efekty. Szczególnie popularna jest tu najmniejsza myjka Kärcher K Mini (kliknij aby sprawdzić ceny i opinie >>), której moc 110 barów pozwala błyskawicznie oczyścić rower, ponadto umożliwia precyzyjne kierowanie strumienia wody w pożądany obszar, dzięki czemu bez trudu można omijać elementy wrażliwe. Jednak nieprawidłowo stosowane mogą uszkodzić podzespoły, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. 

Podstawowym błędem jest kierowanie strumienia wody na elementy ruchome, w których znajduje się smar (elementy łożyskowane lub uszczelnianie), ponieważ wysokie ciśnienie może go wypłukać. Woda powoduje otwieranie się uszczelek, przez co dostaje się do środka łożyska wraz z całym brudem, a to zmusza do rozebrania łożyska, oczyszczenia go i nasmarowania.

Jak myć rower przy pomocy myjki ciśnieniowej? Przede wszystkim rower myjemy z pewnej odległości (najlepiej większej niż zalecane 30 cm), a wodę kierujemy pod kątem, a nie bezpośrednio na łożyska i amortyzatory, a w przypadku roweru elektrycznego na połączenia. Szczególnie należy zwrócić uwagę na łożyska sterowe, ponieważ znajduje się tam szczelina, do której łatwo może przedostać się brud – tutaj dobrze jest kierować strumień od góry.

Błąd 4 – Mycie samą wodą i szczotką

Jeżeli pojazd jest bardzo ubłocony, najpierw należy umyć go większą ilością wody, a następnie skupić się na szczegółach. Do mycia dobierzmy odpowiednie środki, ponieważ samo mycie wodą nie wystarczy (wyjątek stanowią myjki wysokociśnieniowe, bo tu pracuje ciśnienie). Można rozważyć preparaty z aktywną pianą, którymi wystarczy spryskać brud, odczekać i spłukać, lub też specjalne szczotki, które się odkształcają i dopasowują do krzywizn roweru, co ułatwia usuwanie zabrudzeń z trudno dostępnych miejsca, jak np. okolice napędu.

Jak myć rower detergentem? Jeżeli używamy płynu, to nawilżamy gąbkę mieszaniną wody i detergentu. Następnie nacieramy zabrudzony obszar, często delikatnie płucząc go świeżą wodą. Uważamy, aby nie dopuścić do kontaktu z hamulcami, by ich nie uszkodzić.

Błąd 5 – Pomijanie końcowego osuszania

Tak samo ważne, jak płukanie przed myciem, ważne jest osuszenie roweru na koniec. Błędem jest pozostawienie mokrego roweru do samoistnego wyschnięcia. Należy w pierwszej kolejności pozbyć się nadmiaru wody – w tym celu wystarczy kilka razy dynamicznie podnieść i opuścić rower, a także zakręcić korbą do tyłu. Co ważniejsze podzespoły należy wyczyścić delikatnie ściereczką do sucha i od razu nasmarować.

Na koniec upewnijmy się, że umyliśmy cały rower. Nie powinno się pomijać takich elementów, jak oświetlenie, błotniki, bagażnik i kierownica. Największą uwagę warto skierować na manetki, dźwignie hamulcowe i chwyty. Amortyzatory także wymagają dokładnego czyszczenia i je najlepiej przecierać szmatką po każdej jeździe.

Źródła:

- https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/jak-i-czym-wyczyscic-rower-domowe-mycie-roweru.html

- Podstawowe błędy podczas mycia roweru. Jak myć rower, by mu nie zaszkodzić? https://youtu.be/xyS8VV8s0Fs 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty