Podatkowe skutki darowizny auta

Anna Jorgas
Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra
Samochód na własność można zdobyć także dzięki hojności innych osób – najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi. W zależności od stopnia bliskości między darczyńcą a obdarowanym trzeba zapłacić podatek albo nie.

Samochód na własność można zdobyć także dzięki  hojności innych osób - najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi. W zależności od stopnia bliskości między darczyńcą a obdarowanym trzeba zapłacić podatek albo nie.

 

W zasadach opodatkowania darowizn nastąpiła rewolucyjna wręcz zmiana. Od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od podatku są wszystkie darowizny od osób najbliższych. I to bez względu na wartość darowanej rzeczy, np. samochodu. Zanim obdarowany skorzysta ze zwolnienia, musi dopełnić pewnych istotnych formalności.

 

Od teścia z podatkiem, od taty już bez

Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra

 

Krąg najbliższych, którzy mogą się obdarowywać bez konieczności płacenia podatku jest bardzo precyzyjnie określony w przepisach. Potocznie mówi się o nim "zerowa grupa podatkowa", bo nie wszystkie osoby z  I grupy podatkowej do niego się zaliczają. A zatem zwolnieniem od podatku są objęte darowizny otrzymane od:

- małżonka,

- dzieci (także adoptowanych),

- wnuków,

- prawnuków,

- rodziców (także adopcyjnych),

- dziadków,

- rodzeństwa,

- pasierba,

- ojczyma,

- macochy.

 

Zerowa grupa podatkowa nie obejmuje natomiast synowej, zięcia ani teściów, którzy jednak należą do I grupy podatkowej, gdzie i tak płaci się najniższy podatek, a kwota wolna od podatku jest najwyższa.

 

**

Przykład:

**

 

Anna i Marek Kowalscy dostali od rodziców Anny samochód. W wyniku umowy darowizny stali się jego współwłaścicielami. W tej sytuacji Anna nie zapłaci podatku od darowizny, gdyż należy do "zerowej" grupy podatkowej. Marek zapłaci podatek od połowy wartości auta liczony wg zasad dla I grupy podatkowej. Podatku można byłoby uniknąć, gdyby rodzice Anny podarowali auto wyłącznie córce.

 

Nie zgłosisz - płacisz

 

Obdarowany przez najbliższych skorzysta ze zwolnienia podatkowego pod jednym warunkiem: w ciągu miesiąca od otrzymania auta musi zgłosić darowiznę do swojego urzędu skarbowego na specjalnym formularzu SD-Z1 (można go pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów). W przeciwnym wypadku zwolnienie przepadnie i obdarowany zapłaci podatek na takich zasadach, jak dla I grupy podatkowej.

 

Ale są dwa przypadki, gdy darowizny zgłaszać nie trzeba:

1) gdy w ciągu 5 lat obdarowany dostał od tej samej osoby darowizny o wartości  nie przekraczającej 9 637 zł.

2) gdy umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem (wtedy on zawiadamia urząd skarbowy). Uwaga, oświadczenie darczyńcy co do zasady powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy też będzie ważna, gdy auto zostanie faktycznie przekazane obdarowanemu.

 

Od wuja lub szwagierki - według skali

 

Wysokość podatku od podarunku w postaci samochodu zależy od grupy podatkowej, do jakiej zaliczany jest obdarowany. Każda z grup podatkowych ma też inną kwotę wolną od podatku (jeśli wartość prezentu jej nie przekracza, to nie trzeba nic płacić). W tabelce przedstawiamy te zależności:

 

Kwota nadwyżki w zł

Podatek wynosi

ponad

Do

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej

- małżonek, zstępni  (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), wstępni  (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha (uwaga, te osoby płacą podatek, jeśli nie zgłoszą darowizny do urzędu skarbowego), zięć, synowa i teściowie.

kwota wolna od podatku: 9 637 zł

 

10 278

3%

10.278 

20 556

308 zł 30 gr i 5% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556

 

822 zł 20 gr i 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł

2) od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

- zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

kwota wolna od podatku: 7.276 zł

 

10 278 

7%

10.278

20 556 

719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556 

 

1 644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł

3) od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej

- wszystkie  inne osoby nie wymienione w grupach I-II

kwota wolna od podatku: 4.902 zł

           

10 278 

12%

10.278 

20 556 

1 233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20.556 

           

2 877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

 

 

**

Przykład:

**

W styczniu 2007 r.  Michał Nowak dostał od bogatego wujka z Ameryki (II grupa podatkowa) samochód o wartości 50 tys. zł. Zgodnie z polskim prawem powinien zapłacić od takiej darowizny podatek nawet  wtedy, gdy danina z tego tytułu została już zapłacona w USA. To dlatego, że  umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA  (podobnie jak z wieloma innymi krajami) nie obejmuje podatku od spadków i darowizn.

_Aby obliczyć podatek trzeba odjąć od wartości auta kwotę wolną od podatku (50000- 7276=42724). Dalej podatek liczymy tak: 1644,50 + 12%  x  (42724-20556)=

4304,66 zł.

_

 

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2007 r. nieujawnienie darowizny może być bardzo dotkliwe. Wcześniej można było o niej "zapomnieć", a jeśli urząd skarbowy po jakimś czasie dowiedział się o prezencie, to tylko naliczał podatek według powyższej skali. Teraz, jeśli podatnik w trakcie kontroli podatkowej powoła się na darowiznę, której nie zgłosił, urząd będzie mógł (i najpewniej to zrobi) zastosować sankcyjną 20 proc. stawkę. Ma to ukrócić powszechną praktykę ukrywania darowizn.

 

14 dni na zapłatę

 

W ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowanego auta  (nie musi to być dzień zawarcia umowy darowizny) obdarowany powinien złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na formularzu SD-3 i dołączyć do niego dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania (np. umowę darowizny). Nie musi składać zeznania podatkowego, jeśli umowa podpisywana jest u notariusza i on pobiera podatek.

 

Za podstawę opodatkowania samochodu urząd skarbowy przyjmuje wartość podaną w zeznaniu przez obdarowanego, pod warunkiem, że odpowiada ona wartości rynkowej. Tę  z kolei określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia,  z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Jeśli więc urząd skarbowy nie zgodzi się z podaną w zeznaniu wartością auta, wezwie podatnika do jej ponownego określenia, podając w wezwaniu wartość według własnej, wstępnej oceny. W razie dalszych sporów urząd poprosi o pomoc biegłego.

 

Od chwili otrzymania decyzji wyznaczającej wysokość należnego podatku obdarowany ma 14 dni na uiszczenie podatku. Musi go zapłacić nawet wtedy, gdy od decyzji urzędu chce się odwołać do wyższej instancji (izby skarbowej).

 

Darczyńca może odwołać darowiznę, jeśli obdarowany dopuści się względem niego rażącej niewdzięczności. Jednak zapłacony od podarunku podatek zwrotowi nie podlega.

 

Samochód podarowany tylko jednemu z małżonków staje się jego majątkiem osobistym i w razie rozwodu drugi małżonek nie będzie miał do niego prawa. Jednak darczyńca może w umowie darowizny na rzecz jednego małżonka zastrzec, że  podarowane auto wchodzi w skład majątku wspólnego. Drugi małżonek powinien w takim przypadku złożyć oświadczenie, że darowiznę przyjmuje.

 

Źródło:__

Ustawa z   23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 142, poz. 1514 z późn. zmianami)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd planuje finansową pomoc dla PKP Intercity

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie