Podatek od czynności cywilnoprawnych

ms
Umowa kupna-sprzedaży samochodu używanego staje się podstawą do zarejestrowania auta w wydziale komunikacji na nazwisko nowego właściciela dopiero wówczas, gdy uiszczony zostanie podatek od czynności cywilnoprawnych.

Od 1 stycznia 2001 roku obowiązuje ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek, który należy zapłacić od zawartej umowy kupna-sprzedaży, to nic innego jak dawna opłata skarbowa. Jego wysokość wynosi 2%, a ustalany jest od wartości rynkowej pojazdu.
Wartość rynkowa
Podatek naliczany jest od wartości rynkowej, a więc nie od wartości zapisanej w umowie kupna-sprzedaży. Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Samochód o wartości 30 tys. zł sprzedany zostaje przez ojca synowi. Ponieważ układ jest rodzinny , właściciel auta żąda od swego kontrahenta nie 30 tys. zł, ale powiedzmy 10 tys. zł. W umowie wpisuje 10 tys. zł i jest to prawda. Umowa nie została zaniżona, odzwierciedla bowiem kwotę, za którą auto w istocie zostało sprzedane. Gdyby podatek był płacony od rzeczywistej ceny zapłaty, wynosiłby w tym przypadku 200 zł (2% od 10 tys. zł). Ale obowiązujące reguły są inne. W istocie nie jest ważne za ile auto zostało sprzedane, lecz ile jest ono warte.
Jak ustalają wartość
Wiedza urzędników na temat wartości rynkowej danego modelu opiera się na jednym z dwóch źródeł. Pierwszym są prasowe notowania giełdowe, drugim ceny samochodów publikowane przez rzeczoznawców z "Rzeczoznawcy-PZM" S.A. - tzw. niebieska książeczka (Pojazdy Samochodowe-Wartości Rynkowe) lub przez Eurotax. Pozostaje jeszcze jedna możliwość, ale stosowana tylko w sytuacjach spornych, mianowicie wycena biegłego sądowego wydawana w konkretnej sprawie po wykonaniu oględzin.
Źródło: Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr.86 poz.959 z dnia 17 października 2000 r.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty