Po paliwo z kartką

(mp)
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Ministerstwo Gospodarki zafundowało nam powrót do przeszłości – benzyna czy olej napędowy znów mają być sprzedawane na kartki. Na szczęście tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

1 czerwca wejdzie w życie rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie organów uprawnionych do wydawania odbiorcom upoważnień do zakupu paliw oraz wzorów tych upoważnień. 

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym benzyna, olej napędowy i autogaz mogłyby być reglamentowane.

 

Wojewodowie otrzymają prawo przyznawania "kartek" właścicielom samochodów i jednośladów. Każda "kartka" ma zawierać m.in. numer rejestracyjny pojazdu, dane właściciela pojazdu, określenie ilości i rodzaju paliwa oraz datę ważności upoważnienia.

 

Upoważnienia mają być zabezpieczone przed fałszowaniem za pomocą hologramu lub znaku wodnego znajdującego się również na częściach do odcinania.

 

- Rozporządzenie dotyczy wyłącznie wzoru, jaki mogłyby mieć kartki na paliwo. Ich wprowadzenie - jeżeli w ogóle będzie miało miejsce - nastąpi w drodze osobnego rozporządzenia Rady Ministrów - wyjaśnia Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki. - Przyjęte rozwiązanie związane jest z planowanym przystąpieniem Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Musieliśmy w związku z tym dookreślić nasz system reagowania na kryzys paliwowy, czego jednym z elementów są plany ograniczenia zużycia paliw przez odbiorców indywidualnych.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty