Od tego poniedziałku parkomaty w Koszalinie

redakcja.gdp
Od tego poniedziałku parkomaty w Koszalinie
Od tego poniedziałku parkomaty w Koszalinie
Od poniedziałku zaczyna się w Koszalinie parkowanie po nowemu. Z koszalińskich parkingów zniknęli bowiem inkasenci. Zastąpiły ich parkomaty. Za postój można też płacić przy użyciu komórki.
Od tego poniedziałku parkomaty w Koszalinie
Od tego poniedziałku parkomaty w Koszalinie

Z parkingów w Koszalinie znikają parkingowi. Zastępują ich parkomaty. Urządzenia mają działać dzisiaj od samego rana. Nie zmieniają się za to ceny i godziny płatnego parkowania, pozostają takie, jak do tej pory.

W mieście pojawiło się 26 parkomatów, na niektórych parkingach po dwa – trzy. Ich minusem jest to, że nie wydają reszty. Dlatego trzeba mieć przy sobie drobne.

No i trzeba będzie parkomat znaleźć. Gdy będzie zepsuty, wówczas trzeba znaleźć kolejny, do skutku, zapłacić i wrócić do auta, by zostawić za szybą „bilet”. W ramach opłaconego czasu parkowania można zmieniać miejsce postoju. Brak opłaty za parking może skutkować 50-złotową karą. Gdy kierowca od razu zgłosi się do biura Strefy Płatnego Parkowania, kara zostanie zmniejszona o połowę. Za parkowanie będzie można zapłacić też przy pomocy telefonu komórkowego, a więc bezgotówkowo. To bardzo wygodna metoda, bo kierowca nie musi wówczas już szukać parkomatu.

W tym przypadku nie trzeba mieć za szybą żadnego „biletu” – osoba kontrolująca parking będzie miała możliwość sprawdzenia drogą elektroniczną w systemie, czy kierowca z konkretnego samochodu (ustali to dzięki numerom rejestracyjnym pojazdu) uiścił opłatę. Ważne jest, by w aucie była informacja o tym, że korzystamy z tej formy płatności, najlepiej w formie naklejki na szybę (tzw. winieta), którą bezpłatnie będzie można otrzymać w biurze SPP. Biuro SPP w Koszalinie będzie czynne od dzisiaj (poniedziałki – piątki w godzinach 8.30-18.30 przy ul. Domina 9/3, tel. 728 886 747).

Za szybą można też umieścić wydruk wzoru winiety, który jest do pobrania ze strony www.mobilet.pl, a w ostateczności odręczną informację. Ułatwieniem dla osób korzystających ze SPP w Koszalinie będą informacje na www.zdm-koszalin.pl, a także na www.mobilet.pl.

Obsługa SMS-owa
Usługa moBilet: na dowolny rodzaj telefonu komórkowego należy ściągnąć jednorazowo aplikację, przy pomocy której będzie można dokonać płatności w strefie. Aplikację można pobrać przez internet bezpośrednio z telefonu komórkowego (ze strony www.mobilet.pl; bez żadnych kosztów) i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Ale można to też zrobić poprzez SMS, którego wyślemy na numer 7037 (o treści MOBILET REJ); koszt to 50 groszy + VAT – to jednorazowykoszt dotyczący instalacji. Po zainstalowaniu aplikacji należy ją uruchomić, wybrać strefę, w której parkujemy pojazd, następnie wybrać przewidywany czas postoju. Kierowca otrzyma wówczas SMS z potwierdzeniem naliczenia opłaty. Gdy konieczne będzie przedłużenie czasu postoju, trzeba będzie wysłać kolejnego SMS-a. To samo po zakończeniu parkowania w danym miejscu – też konieczne będzie wysłanie SMS-a. Każdorazowe korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Ewentualny koszt, z jakim mogą się dodatkowo liczyć niektórzy użytkownicy, wiąże się z dostępem aplikacji do internetu, przy czym w czasie zakupu biletu przesyłane są minimalne ilości danych (ok. 1kB). Jeżeli użytkownik nie posiada darmowego dostępu do internetu w ramach abonamentu, powinien skontaktować się ze swoim operatorem i zapytać o najtańszy pakiet danych (zwykle ok. 5 zł). Opłaty parkingowe rozliczane są z indywidualnego konta moBILET, które otrzymuje każdy użytkownik przy rejestracji w systemie (konto typu prepaid). Można je zasilać dowolnymi kwotami. Nie ma obowiązku dokonywania regularnych wpłat.

Stawki
* Opłaty za parkowanie będą obowiązywały takie, jak obecnie (zmienione od stycznia) w godzinach 9 – 18. Nowa stawka – 60 groszy za pół godziny. Kolejne: za pierwszą godzinę – 1,20 zł, druga godzina – 1,40 zł, trzecia – 1,60 zł, czwarta i każda kolejna – 1,20 złotego.

Miesięczny abonament wynosi 140 złotych (uprawnia do parkowania na wszystkich płatnych miejscach w Strefie Płatnego Parkowania).

Marzena Sutryk
[email protected]

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty