Od dziecka wychowuj kulturalnego kierowcę i rajdowca

(ip)
Karting - jeden z najbardziej popularnych sportów motorowych na świecie, nie bez powodu uznawany za pierwszy krok na ścieżce kariery kierowcy wyścigowego, cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Uczy także przyszłych kierowców jak z kulturą zachowywać się za kierownicą i na drodze. Czy jest to pierwsza oznaka tego, że za kilka lat doczekamy się w Formule 1 kolejnego Polaka i setek kulturalnych kierowców?

Schumacher, Kubica, kto następny?
Jak się okazuje, szanse są większe niż mogłoby się to pozornie wydawać. Za kierownicą sportowych gokartów, na niewielkich

Fot: Coolkart
Fot: Coolkart

torach kartingowych, wielką karierę zaczynał m.in. Michael Schumacher, Lewis Hamilton czy Robert Kubica, teraz rośnie kolejne pokolenia. A szanse są tym większe, że w Polsce działa dziś ponad 100 torów kartingowych.

- Chcąc osiągać sukcesy na miarę największych mistrzów, najlepiej zacząć się ścigać jak najwcześniej. Kubica przygodę z kartingiem zaczynał już w wieku 6 lat, Schumacher był jeszcze młodszy, miał 4 lata. Są jednak i zawodnicy, którzy debiutowali w wieku 12-14 lat, a mimo to jeździli później z sukcesami w Formule 1 - mówi Jacek Srokocz, menadżer zarządzający toru kartingowego Coolkart, mieszczącego się na parkingu podziemnym CH Sarni Stok w Bielsku-Białej i dodaje: - Dziś, aby jeździć wyczynowo i ścigać się w zawodach, dziecko musi mieć co najmniej 130 cm wzrostu. Mniejsi mogą mieć trudności z dosięgnięciem do pedałów i kierownicy.

Uczą kultury jazdy
Wizyta na torze kartingowym, zalecana jest jednak nie tylko osobom chcącym zawojować świat wyścigów. - Karting to przede wszystkim świetna zabawa dla całej rodziny. Dla dzieci to ogromne przeżycie, gokart jest przecież namiastką wymarzonego samochodu, jego maksymalna prędkość to 60 km/h. Coraz częściej ducha sportowej rywalizacji pragną poczuć także rodzice, odwiedzają nas więc duże grupy starszych osób z dziećmi i wszyscy razem ścigają się na torze. Ojcowie często są również pierwszymi instruktorami jazdy dla swych pociech. Jest to niezwykle ważne, gdyż umiejętności nabyte na torze, procentują w przyszłości. Dzięki gokartom najmłodsi uczą się poprawnych zachowań za kierownicą, doskonalą umiejętności - wyścigowe i prawidłowego reagowania na zachowania pojazdu. Często na torze po raz pierwszy w życiu poznają znaczenie wiary w samego siebie, a także szybkiego refleksu i koleżeństwa - tłumaczy Srokocz.

Dziecko jest bezpieczne w gokarcie

Fot: Coolkart
Fot: Coolkart

Karting jest nie tylko sportem rozwijającym sprawność oraz dyscyplinę i charakter, ale przede wszystkim wspaniałą i oryginalną pasją. Niestety wielu utalentowanych zawodników wciąż nie dostaje okazji do zaprezentowania swych umiejętności. Główna przyczyna tkwi w tym, że rodzice, decydujący się na starty dziecka w takiej dyscyplinie, nie zawsze spotykają się z pozytywnymi opiniami na ten temat - zarzuca się im narażanie swych pociech na niebezpieczeństwo.

Jest to jednak nieprawda. Jak zapewnia pracownik toru kartingowego Coolkart, gokarty  oprócz niezapomnianych wrażeń z jazdy, gwarantują także wysoki poziom bezpieczeństwa. - Pojazdy są wyposażone w specjalne pałąki bezpieczeństwa chroniące głowę kierowcy, zderzaki i osłony absorbujące. Dodatkowo codziennie przed wjazdem na tor poddawane są przeglądowi technicznemu pod względem bezpieczeństwa oraz sprawności poszczególnych elementów. Nie ma więc możliwości, że komuś stanie się krzywda - tłumaczy Srokocz.

Trening czyni mistrza
Jakie są więc szanse, że za kilka lat podczas wyścigów Formuły 1 będziemy dopingować Polaka? - Na efekty trzeba poczekać kilka lat. Aby odnosić sukcesy konieczne są bowiem wielogodzinne treningi za kółkiem, a przede wszystkim niezrażanie się pierwszymi niepowodzeniami. Błędy są bowiem częścią procesu uczenia się, popełnia je każdy, nawet ci najwięksi - mówi Srokocz i zachęca wszystkich do odwiedzin na torze kartingowym. Wszystkich, bo jak pokazują ostatnie wydarzenia, coraz większe sukcesy w sportach motorowych zaczynają odnosić także panie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty