Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta: Czerwona wersja zatwierdzona w ankietach

Janina Stefanowska
Wariant czerwony wybrało 78 proc. respondentów. W analizie ujęto 997 ankiet  Fot: Dziennik Bałtycki
Wariant czerwony wybrało 78 proc. respondentów. W analizie ujęto 997 ankiet Fot: Dziennik Bałtycki
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała raport firmy sondażowej Millward Brown, dotyczący ewentualnych korekt fragmentu projektowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Tak jak mówiły wyniki wstępne - mieszkańcy Pępowa, Banina i Miszewa odrzucili warianty niebieski i fioletowy, opracowane na zlecenie miszewskich firm Ashland i Hydromega. Oznacza to, że do dalszych analiz przejdzie wariant czerwony IA, rekomendowany przez projektantów Lafrentz Polska i oddział gdański GDDKiA.

Jak podaje Millward Brown, w ostatecznej analizie uwzględniono 997 ankiet, gdyż weryfikacja list osób głosujących wykazała, że

Wariant czerwony wybrało 78 proc. respondentów. W analizie ujęto 997 ankiet  Fot: Dziennik Bałtycki
Wariant czerwony wybrało 78 proc. respondentów. W analizie ujęto 997 ankiet Fot: Dziennik Bałtycki

cztery osoby złożyły wypełnione ankiety w dwóch różnych punktach. Zgodnie z regulaminem, osiem ankiet tych osób usunięto z analizy.

- Zdecydowana większość respondentów - 778 ważnych głosów - opowiedziała się za wariantem IA, tak zwanym czerwonym, w stosunku do 216 ważnych głosów dla wariantu niebieskiego, opracowanego przez firmę Neret - wylicza Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA w Gdańsku. - Wariant fioletowy uzyskał tylko trzy poprawnie złożone głosy.

Według raportu, w badaniu ankietowym wzięli udział mieszkańcy Banina (686 osób), Miszewa (137), Miszewka (70) i Dąbrowy Miszewskiej (62). Swoje zdanie wyraziły też osoby reprezentujące Pępowo, nowy Tuchom, Gdańsk oraz Gdynię, posiadające nieruchomości na terenie objętym sondażem.

W badaniu wypowiedziały się przede wszystkim osoby pomiędzy 25 a 64 rokiem życia, z co najmniej średnim wykształceniem i aktywne zawodowo. Lekką przewagę w aktywności w głosowaniu wykazały kobiety.

Wariant czerwony wybrało 78 proc. respondentów. Wariant ten cieszył się popularnością głównie wśród mieszkańców Banina, Dąbrowy Miszewskiej i Pępowa. Jako zalety wskazywano oddalenie OMT od posesji głosującego oraz opinię, że to najlepsze komunikacyjnie rozwiązanie.

Mieszkańcy Miszewa, Miszewka i Nowego Tuchomia optowali za  wariantem niebieskim. Zdobył on 21,7 proc. głosów. Jako plusy tego rozwiązania wskazywano też oddalenie od posesji, dobrą ocenę komunikacyjną oraz zachowanie funkcjonujących zakładów produkcyjnych.

Podczas  składania ankiet o ewentualnych korektach czerwonego wariantu Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w rejonie Miszewa doszło do  unieważnienia głosów złożonych w urzędzie w Żukowie. Na postępowanie GDDKiA w sprawie badania opinii społecznej skargę złożyła rada sołecka w Pępowie.

- Na nasze skargi dostałem tylko odpowiedź z centrali GDDKiA, do której na pewno się odniosę - mówi Ludwik Breza, członek rady sołeckiej.

źródło: Dziennik Bałtycki

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty