NIK krytycznie o bezpieczeństwie pieszych. Co zarzuca m.in. policji?

(mm)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że działania realizowane przez policję i straże miejskie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów były niewystarczające w stosunku do faktycznego poziomu zagrożenia tej grupy uczestników ruchu drogowego. Co zarzuca służbom?

W latach 2010-2015 w Polsce doszło w Polsce do blisko 181 tys. wypadków, w których poszkodowanych zostało ponad 239 tys. osób. W zdarzeniach tych duży udział mieli piesi i rowerzyści. I tak w 2010 roku stanowili oni 30% poszkodowanych i 39% zabitych we wszystkich wypadkach drogowych. W ciągu kolejnych pięciu lat wskaźniki te wzrosły i w 2015 roku osiągnęły poziom odpowiednio 32% i 42%.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, policja co prawda wdrożyła działania polegające na diagnozie zagrożeń bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, jednak ich realizacja nie gwarantowała prawidłowej identyfikacji tych zagrożeń w skali kraju. Jako nie do końca skuteczne działanie podawane jest określenie przez Komendanta Głównego Policji obowiązku typowania miejsc szczególnie niebezpiecznych dla pieszych. Stwierdzono, że brak kryteriów lub standardów przy wyznaczaniu tych miejsc, skutkował dużą dowolnością w tym zakresie. Tym samym jako szczególnie niebezpieczne wskazywane były jedne z głównych miejskich arterii komunikacyjnych i dróg przelotowych miast na całej ich długości. Dodatkowo stwierdzono, że policja, w swoich działaniach, skupiła jedynie na pieszych. Nie podejmowała podobnych działań w stosunku do rowerzystów.

Kolejny raz Najwyższa Izba Kontroli oceniła funkcjonowanie Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK). Wyniki kontroli wykazały niestety, że w zakresie danych dotyczących przede wszystkim liczby zdarzeń drogowych, ich ofiar, a także stopnia ciężkości poniesionych przez nie obrażeń, istnieje wysokie ryzyko, iż dane w SEWiK nie odpowiadają rzeczywistości. Ma wskazywać na to skala i powtarzalność nieprawidłowości w prowadzeniu przez policję statystyk.

Najwyższa Izba Kontroli wnioskuje m.in. o określenie metodyki typowania miejsc szczególnie niebezpiecznych oraz wypracowanie standardów realizacji zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz rozwiązań w zakresie oceny jakości, skuteczności i prawidłowości ich wdrożenia oraz oceny efektów realizowanych działań

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty