„Nie” fotoradarom w straży

Maciej Pobocha
Pisaliśmy o tym, że fotoradary zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego, a dziś pojawił się inny zgoła temat związany z tymi urządzeniami.

 

Do Sądu Najwyższego wpłynęła właśnie kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść Michała R. ukaranego na podstawie zdjęć z fotoradaru wykorzystywanego przez strażników.

 

Komendant Straży Gminnej w Człuchowie wystąpił do sądu o ukaranie Michała R. za przekroczenie dozwolonej prędkości, a sąd zasądził 250 zł grzywny i 80 złotych kosztów sądowych. Kierowca zwrócił się do rzecznika z pytaniem, czy straż może karać kierowców za przekroczenie prędkości. Dr Janusz Kochanowski podtrzymał opinię swojego poprzednika,

„Nie” fotoradarom w straży

wydaną w grudniu 2005 r., a mówiącą, że "Straż Miejska i Gminna używa radarów i fotoradarów na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a pozostałe upoważnione do tego służby, m.in. Policja, na podstawie ustawy. Taka sytuacja jest sprzeczna z prawem".

 

- Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym radarami i fotoradarami mogą się posługiwać Policja, Straż Graniczna, organy celne i w ograniczonym zakresie Żandarmeria Wojskowa. W ustawie nie ma mowy o korzystaniu z radarów i fotoradarów przez strażników miejskich - mówi Stanisław Wileński z biura rzecznika. - Sprawę tę obiecał uregulować minister Ludwik Dorn, ale minął rok, a rozwiązania problemu jak nie było, tak nie ma. Niewykluczamy skierowania sprawy to Trybunału Konstytucyjnego, w którym zaskarżymy niezgodność rozporządzenia z konstytucją - stwierdza Stanisław Wileński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty