Nie dostaniesz odszkodowania!

Maciej Pobocha
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Jeśli jesteś ofiarą wypadku samochodowego, który spowodował Twój współmałżonek, możesz nie dostać odszkodowania z OC.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi zawrzeć każdy właściciel pojazdu mechanicznego (samochodu, motocykla, ciągnika itp.). Chroni ono majątek sprawcy wypadku czy kolizji oraz gwarantuje poszkodowanemu, że otrzyma odszkodowanie wypłacane przez zakład ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł stosowną umowę ubezpieczenia.

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

 

Nie wszystko jasne

 

Tak jest w większości przypadków. Wyjątek dotyczy np. sytuacji, w której współmałżonek poszkodowany zostanie w wyniku wypadku spowodowanego przez drugiego współmałżonka.

 

- Niektóre zakłady ubezpieczeń powołując się na art. 822 Kodeksu Cywilnego przyjmują, że w ramach odpowiedzialności wynikającej z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ponoszą ją jedynie za szkody wyrządzone osobom trzecim, nie traktując jednocześnie współmałżonka pozostającego we wspólnocie majątkowej jako osoby trzeciej. W efekcie wiele zakładów ubezpieczeń odmawia wypłaty świadczeń za szkody osobowe wyrządzone małżonkowi przez kierującego współmałżonka, sprawcę wypadku - mówi dyr. Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

 

Jej zdaniem takie podejście do sprawy nie jest właściwe.

 

- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK w art. 38 pkt 1 wskazuje co prawda, że odszkodowanie nie należy się osobie pozostającej we wspólnocie majątkowej, ale dotyczy to odszkodowania za uszkodzenie mienia, a nie roszczeń ze szkody osobowej, czyli np. uszkodzenia ciała. Tym samym jeśli współmałżonek został ranny będąc pasażerem pojazdu będącego wspólnością majątkową, a kierującym - sprawcą szkody - jest drugi współmałżonek, ubezpieczyciel w naszej ocenie powinien mu wypłacić wszystkie należne świadczenia - twierdzi dyr. Krystyna Krawczyk.

 

I nie, i tak

 

Stanowiska firm ubezpieczeniowych w tej sprawie są podzielone.

 

- Współmałżonek będący współposiadaczem pojazdu nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 822 § 1 k.c. - wyjaśnia Paweł Ptaszyński, dyr. Departamentu Obsługi Szkód Indywidualnych TUiR WARTA S.A.

 

- Warta uznaje zasadność utrwalonego orzecznictwa na poruszony temat i co do zasady w swojej praktyce dąży do postępowania zgodnego z tą linią orzeczniczą. Należy jednak podkreślić, że każdy przypadek traktujemy indywidualnie i szczegółowo badamy okoliczności, skutki oraz kontekst zasad współżycia społecznego. W związku z powyższym w niektórych przypadkach nie wykluczamy podejmowania decyzji korzystniejszych dla poszkodowanych niż to przewidują przepisy prawa i linia orzecznictwa - stwierdza dyr. Paweł Ptaszyński.

 

"Jeśli w wypadku, którego sprawcą jest posiadacz polisy OC w PZU SA, poszkodowanym będzie jego pasażer - współmałżonek (jednocześnie współwłaściciel pojazdu), PZU wypłaci należne odszkodowanie za szkody osobowe pasażera. Zakład ubezpieczeń nie ponosi natomiast odpowiedzialności za szkody w mieniu pasażera powstałe w takim przypadku. Zostały one wyłączone z odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń przez ustawodawcę.

W przypadku, kiedy małżonek nie jest współposiadaczem pojazdu, PZU wypłaci należne odszkodowanie zarówno za szkody osobowe, jak i szkody w mieniu wyrządzone z winy współmałżonka" - czytamy w piśmie nadesłanym przez Michała Witkowskiego, rzecznika prasowego PZU SA.

 

Do wyjaśnienia

 

Sytuacja w praktyce sądowej również nie jest jednolita, o czym świadczą przykłady orzeczeń zawierających rozbieżną wykładnię prawa w sprawach dochodzenia odszkodowań za uszkodzenia ciała małżonka - pasażera pojazdu, gdy kierującym-sprawcą był jego współmałżonek.

 

- Urząd Rzecznika Ubezpieczonych aktualnie kompletuje przykłady orzecznictwa w tym zakresie celem przygotowania wniosku do Sadu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie rozbieżności. Możliwe, że uda nam się to zrobić jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku - mówi dyr Krystyna Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty