Największy tor kartingowy dla amatorów w Polsce (foto, film)

Karol Biela
Największy tor kartingowy dla amatorów w Polsce (foto, film)
Największy tor kartingowy dla amatorów w Polsce (foto, film)
Największy w Polsce tor kartingowy powstaje w Kielcach. Ścigać się będzie można latem i zimą. Otwarcie już pod koniec sierpnia.
Największy tor kartingowy dla amatorów w Polsce (foto, film)
Największy tor kartingowy dla amatorów w Polsce (foto, film)

Nowy tor powstaje w okolicach budynków Chemaru przy ulicy Olszewskiego w Kielcach. Obiekt wraz z infrastrukturą jest rozmieszczony na powierzchni czterech i pół tysiąca metrów kwadratowych. Do jego wytyczenia zużyto ponad dwa tysiące opon samochodowych i półtora kilometra band zabezpieczających. Całość inwesycji kosztowała ponad 2 miliony złotych.

Trasa liczyć będzie 600 metrów, a czas przejazdu okrążenia jest najdłuższy w Polsce wśród tego typu torów. Jedno „kółko” będzie trwało ponad 50 sekund! Połowa trasy znajduje się w hali, tor będzie więc czynny przez cały rok.

NAJLEPSZE W POLSCE

Nowy obiekt wyposażono w najnowsze pojazdy, prosto z fabryki. Gokarty duńskiej firmy Dino z silnikami Hondy o pojemności 200 ccm o mocy 9 koni mechanicznych na torze będą mogły rozwinąć prędkości rzędu 70 kilometrów na godzinę. – Od gokartów wyczynowych różnią się tylko tym, że zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy – mówi Mateusz Tutaj, były kierowca rajdowy i dwukrotny zdobywca Rajdowego Pucharu Polski. To on, z pomocą ojca, Janusza, zaprojektował i zbudował nowy obiekt.

Zobacz też: Tor w Radomiu – trening czyni mistrza (zdjęcia, film)

– Trasę zmienialiśmy aż 12 razy, zanim uzyskaliśmy atrakcyjny przebieg – mówi Janusz Tutaj. - Razem z synem odwiedziliśmy podobne tory w całej Europie. Najbliższy podobnej klasy jest dopiero w Tarnowie – opowiada Janusz Tutaj.

NAJNOWSZA TECHNOLOGIA

Tor posiada najnowocześniejszy system chronometrażu, umożliwiający pomiar ilości i czasu okrążeń wszystkich gokartów się na trasie. Wyniki będą natychmiast wyświetlane na tablicy wyników. Dodatkowo, uczestnicy rywalizacji będą mogli wyświetlać rezultaty zmagań na swoich smartfonach, jeśli tylko zainstalują odpowiednią aplikację.

Na torze znajdzie się też specjalny, dwuosobowy pojazd dla osób niepełnosprawnych. Nowością będą przejazdy dla dzieci. – Za pomocą zdalnego systemu ich rodzice zmniejszą moc gokartu swojej pociechy nawet o 70 procent – mówi Mateusz Tataj. – Umożliwia to zabawę dzieci w wieku od trzeciego roku życia – stwierdza.

Na torze będzie można pościgać się już za 29 złotych. Im więcej przejazdów lub uczestników zabawy, tym cena będzie niższa. Do dyspozycji klientów będzie także kawiarenka z napojami i telewizją.

Michał Kolera
Fot. Karol Biela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na motofakty.pl Motofakty