Najdłuższy tunel w Polsce odciążył centrum

(łs) TVN24/x-news
Fot. Karolina Misztal
Fot. Karolina Misztal
Średnio około 30-40 tysięcy pojazdów przejeżdżało w ciągu doby nowo otwartym tunelem pod Martwą Wisłą. Rekord padł w ciągu pierwszych 12 godzin funkcjonowania tunelu. Przejechało nim co najmniej 30 tysięcy pojazdów.
Fot. Karolina Misztal
Fot. Karolina Misztal

Pierwszego dnia pracy obiektu Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku obserwował przede wszystkim ruch "turystyczny". Wiele osób wybrało się w podróż trasą wiodącą pod dnem Martwej Wisły, by zwiedzić nowy obiekt. Byli nie tylko gdańszczanie – w kamerach nadzorujących tunel widać było tablice rejestracyjne z Gdyni, Wejherowa, Nowego Dworu Gdańskiego czy Kościerzyny. Nieprzerwany strumień samochodów był obserwowany od godziny 10.00, kiedy nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu. Ruch zelżał dopiero około godziny 22.00.

- Pierwsze 24 godziny pracy tunelu, to ponad 20 tysięcy pojazdów, które skorzystały z nowego obiektu, ale też 20 prób złamania przepisów obowiązujących w tego typu budowlach – dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Obsługa Centrum Zarządzania zawróciła 16 pieszych, którzy próbowali wejść do tunelu. Należy przyznać, że wszyscy karnie zawrócili, przepraszając i tłumacząc się niewiedzą w kwestii przepisów ruchu w tego typu przeprawie. Zarejestrowano też czterech rowerzystów – natychmiast uruchomione zostały komunikaty głosowe, a wiadomość o rowerzystach łamiących zakaz wjazdu do tunelu została przekazana policji - dodaje Kotłowski.

Odnotowano też jedną próbę wtargnięcia do tunelu… kota. - Na szczęście zwierzę zostało zauważone już na dojściu do obiektu, udało się je skutecznie przepłoszyć. Gdyby taka operacja się nie udała, trzeba byłoby natychmiast zamknąć ruch w tej nitce tunelu i wypłoszyć zwierzę. Taka jest procedura, przygotowana na wypadek pojawienia się w tunelu np. dzika czy sarny, ale psów czy kotów również dotyczy. Zwierzę w tunelu, to bardzo realne zagrożenie -  mówi szef Centrum Zarządzania Tunelem, Michał Adamkiewicz.

Aktualnie ruch ustabilizował się na poziomie 1000-1500 pojazdów na godzinę.
 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty