Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi, niesprawnymi samochodami

redakcja.regiomoto
Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi, niesprawnymi samochodami
Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi, niesprawnymi samochodami
Przeciętny wiek samochodu, którym jeździ kierowca w wieku 18-25 lat, to 11 lat. Tylko 27 proc. tych aut nie ma żadnej usterki.
Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi, niesprawnymi samochodami
Młodzi kierowcy z Polski jeżdżą starymi, niesprawnymi samochodami

To wyniki akcji badania samochodów, należących do najmłodszych kierowców, którą w drugiej połowie ub. roku przeprowadziła Dekra. Na należących do niej stu stacjach kontroli pojazdów kierowcy w wieku do 25 lat mogli za darmo sprawdzić swoje samochody. Przegląd techniczny obejmował kontrolę stanu wybranych elementów niektórych podzespołów pojazdów: układu zawieszenia, podwozia, układu kierowniczego, układu hamulcowego oraz kwestii związanych z oświetleniem i widocznością.

W czasie akcji przebadano ponad tysiąc samochodów. Średni wiek kierowców wyniósł 23 lata, średni wiek ich aut - 11 lat, a średni przebieg - 165 tys. km. Kierowcami badanych aut byli w przeważającej większości mężczyźni. Młode kobiety stanowiły zaledwie 24 proc. kierowców. Aż 77 proc. pojazdów miało więcej niż 8 lat, najczęściej - 10-14 lat. Tymczasem – jak podaje Dekra - samochód mający 9 – 11 lat, stwarza potencjalnie trzykrotnie większe zagrożenie, niż samochód w wieku do trzech lat.

Tylko 27 proc. przebadanych aut nie miało żadnej usterki, w pozostałych 73 proc. znaleziono co najmniej jedną. Najwięcej samochodów – prawie 50 proc. - miało usterki układu zawieszenia i układu kierowniczego, ponad 25 proc. - związane z układem hamulcowym, a ponad 30 proc. - z oświetleniem.

Młodzi polscy kierowcy preferują marki niemieckie – ponad 50 proc. pojazdów z pierwszej dziesiątki uczestniczących w akcji DEKRA SafetyCheck zostało wyprodukowanych za naszą zachodnią granicą. Najstarszym przebadanym autem był Fiat 126p z 1984 roku, zaś samochodem o największym przebiegu – VW Passat, który przejechał blisko 500 tys. km.

Do wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat dochodzi w ruchu drogowym wyjątkowo często. Oprócz brawurowej jazdy połączonej z brakiem odpowiedniej praktyki dochodzi jeszcze jedna przyczyna, która powoduje, że właśnie ci uczestnicy ruchu drogowego stają się grupą najwyższego ryzyka na drodze - młodzi ludzie jeżdżą najczęściej starszymi samochodami, które wykazują wiele usterek. Według danych DEKRA, samochód mający 9 – 11 lat, stwarza potencjalnie trzykrotnie większe zagrożenie, niż samochód w wieku do trzech lat.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie