Miliony na limuzyny

Marcin Darda
Wojewodowie, ministrowie i szefowie rządowych agend z gabinetu Jarosława Kaczyńskiego spędzą ostatnie dni swojego urzędowania w nowych samochodach.

 

Zakupów dokonało już Ministerstwo Sprawiedliwości. Nabyło właśnie siedem nowych aut dla ścisłego kierownictwa. Na Skody resort wydał 724 tys. zł (brutto). Zamówienie obsłuży siedlecki diler. Został on też wybrany na dostawcę aut przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej, które za dwie Skody zapłaci ponad 177 tys. zł.

 

Przetarg Ministerstwo Gospodarki Morskiej rozpisało jeszcze za czasów ministra Rafała Wiecheckiego z Ligi Polskich Rodzin, którego premier odwołał z funkcji w sierpniu, po rozpadzie koalicji. Teraz Platforma Obywatelska, która wygrała wybory parlamentarne i szykuje się do rządzenia wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym, zapowiada likwidację tego resortu.

 

Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa wyda na auta blisko 1,3 mln zł, natomiast Agencja Rynku Rolnego prawie 2 mln zł.

 

Ponad czterdzieści nowych aut osobowych i trzy ciężarówki chce kupić Centralne Biuro Antykorupcyjne. Po co CBA ciężarówki? Piotr Kaczorek z biura agencji odpowiada wymijająco, że "funkcjonariusze CBA do realizacji ustawowych zadań używają różnorodnych pojazdów i sprzętu specjalistycznego".

 

Latem agencja kupiła za ponad 7,5 mln zł 108 samochodów (część zamówienia zrealizował łódzki diler Opla), na początku września rozpisała przetarg na kolejne 43 samochody plus wspomniane już ciężarówki, a pod koniec września z kolei na cztery następne auta osobowe. Jakich marek są to samochody i dokąd trafiły, tego CBA nie ujawnia.

 

O nowych samochodach nie chce mówić także ARiMR, która zamówiła 31 samochodów. Dziesięciu aut z napędem na cztery koła nie udało się agencji zakupić, bo nikt się do tej części przetargu nie zgłosił. Na pozostałe 21 pojazdów ARiMR wyda łącznie blisko 1,3 mln. Radosław Iwański, rzecznik ARiMR odmówił odpowiedzi co to za auta i, do których miast zostaną przekazane.

 

Z kolei Agencja Rynku Rolnego właśnie kupiła 33 skody. Cena? 1 mln 996 tys. zł. Nina Mirgos-Kilanowska, rzecznik ARR, mówi, że zapotrzebowanie na nowe auta zatwierdziły Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Finansów.

 

- Zatrudniamy 180 kontrolerów, którzy realizują rocznie ponad 25 tys. kontroli - wylicza Nina Mirgos-Kilanowska. - Kontrole realizowane są w sposób ciągły, w systemie trójzmianowym, łącznie z weekendami. Skutkuje to, bardzo intensywną eksploatacją naszych 79 samochodów.

 

Wszystkie auta, które wymienimy, mają ponad 200 tys. kilometrów przebiegu, a eksploatowane są przez ponad pięć lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty