Mandacik wystawi strażnik

Tomasz Kunert
Fot. Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy
Fot. Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy
Od 24 lipca strażnicy miejscy mają ponowie prawo używać fotoradarów. Mogą łapać nie tylko przekraczających prędkość, ale także łamiących inne zakazy.

 

Weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, w której pojawiły się zapisy o uprawnieniach strażników gminnych (a w gminach miejskich - strażników miejskich) wobec kierujących. Tym razem regulacje te znalazły się w ustawie, a więc nie ma podstawy do uchylenia ich przez Trybunał Konstytucyjny (TK).

 

Totalna rejestracja

 

Taką sytuację mieliśmy w maju - TK uznał za niezgodne z konstytucją przepisy zezwalające strażom na używanie fotoradarów i karanie na podstawie ich zapisów. Były one zawarte w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, a zdaniem Trybunału powinny znajdować się w ustawie, czyli akcie prawnym wyższego rządu. Od dziś już tak jest.

Fot. Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy
Fot. Straż Miejska Miasta Stołecznego Warszawy

 

- Dobrze, że status strażników został uregulowany - mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. - Nasze służby działają równolegle. Teraz przeciętny kierowca powinien po pewnym czasie odczuć poprawę bezpieczeństwa.

 

Strażnicy mogą używać urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego. Czyli mogą to być nie tylko fotoradary i przekroczenie prędkości ale np. łamanie zakazu parkowania, przejeżdżanie na czerwonym świetle, nieprawidłowe parkowanie itd. - właściwie wszystkie możliwe wykroczenia, które w sposób jasny i czytelny zarejestrują kamery lub inne urządzenia.

 

- Umożliwi to korzystanie np. z zapisów monitoringu ulic miast - wyjaśnia komisarz Marcin Szyndler. - Sieci monitoringów zazwyczaj są własnością samorządów, często obsługują je strażnicy miejscy. Do tej pory jedynie komendant policji mógł wysłać policjanta, aby przeglądał nagrania i wyłapywał naruszenia przepisów  ruchu drogowego. Teraz będzie to mógł robić strażnik gminny, a policjant zajmie się swoimi obowiązkami.

 

Strażnicy będą musieli uzgodnić ustawienie swoich urządzeń z komendantem policji

- Chodzi o to, aby nie były to te same albo bardzo bliskie miejsca - wyjaśnia komisarz. - W ten sposób kontrola obejmie większy obszar.

 

Bat na woźniców

 

To bardzo skuteczny sposób kontroli i karania. Warszawska Straż Miejska ma dwa fotoradary - w 2006 roku na podstawie nagrań strażnicy nałożyli 11 tys. mandatów na kwotę ponad 3 mln zł. Te pieniądze wpływają do kasy samorządu (mandaty policji trafiają do budżetu państwa).

 

- Ustawialiśmy fotoradary przy szkołach, na małych osiedlowych uliczkach, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik straży w Warszawie.

 

Strażnicy gminni mogą zatrzymywać i kontrolować kierowców naruszających zakaz ruchu w obu kierunkach, przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdu, a także motorowerzystów, rowerzystów, jadących wierzchem, prowadzących pojazdy zaprzęgowe i pędzących zwierzęta - jeśli naruszają przepisy ruchu ich dotyczące. Na mocy nowelizacji prawo do zatrzymywania, legitymowania i wydawania poleceń na terenach lasów i parków narodowych uzyskała straż leśna lub parkowa.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty