Mamy 43 km nowej drogi S3

redakcja.gdp
Mamy 43 km nowej drogi S3
Mamy 43 km nowej drogi S3
Świetna wiadomość dla jadących do Warszawy, Wrocławia, Krakowa, lub w Karkonosze. Dziś wieczorem, lub najpóźniej jutro rano, otwarty zostanie nowy odcinek drogi ekspresowej S3 z Międzyrzecza do Świebodzina.
Mamy 43 km nowej drogi S3
Mamy 43 km nowej drogi S3

To ostatni fragment z 43 km trasy wybudowanej w tym roku w Lubuskiem. Przypomnijmy, że w połowie czerwca tego roku otwarto odcinek drogi ekspresowej S3 od węzła Sulechów do węzła Świebodzin.

Budowa drogi ekspresowej S3 pomiędzy Międzyrzeczem a Sulechowem rozpoczęła się trzy lata temu. Całość została podzielona na trzy kontrakty realizowane przez Strabag, Budimex i firmę Mota Engil. Koszt realizacji to nieco ponad miliard złotych.
- Nowa trasa otwarta zostanie jeszcze dziś wieczorem, jeśli wojewoda lubuski zezwoli, bądź jutro wcześnie rano - mówi Anna Jakubowska, rzecznik lubuskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Szybciej do stolicy i w góry
Co to oznacza dla mieszkańców Pomorza Zachodniego? Po pierwsze, droga ekspresowa S3 będzie miała już połączenie z autostradą A2. Dzięki temu szybciej dojedziemy do Poznania, Łodzi czy Warszawy. Po drugie, skróci się podróż dla jadących na południe, do Wrocławia, na Górny Śląski, do Krakowa czy w Karkonosze. Średnio na takiej trasie 40 km pokonuje się w 20 minut, na drodze jedniojezdniowej - dwa razy dłużej.

- Każde kilometry nowej dwupasmówki to zawsze bardzo dobra wiadomość, ale ten odcinek S3 z Międzyrzecza do Sulechowa szczególnie mnie cieszy - mówi pan Jan ze Szczecina. - A jeszcze lepiej będzie jak zbudują w końcu kolejny fragment S3, z Międzyrzecza do Gorzowa. Wtedy skończy się niezwykle uciążliwa jazda przez długie podgorzowskie wioski, Deszczno i Trzebiszewo.
Przypomnijmy, że powstaje już wspomniany odcinek S3 z Międzyrzecza do Gorzowa Wielkopolskiego (38 km).

- Planujemy oddać go do użytku w maju, lub czerwcu 2014, przed wakacjami - dodaje Jakubowska.
Jego koszt to ok. 760 mln zł. Z kolei brakujące drugie jezdnie obwodnic Gorzowa (12 km, 600 mln zł), Międzyrzecza (6,5 km, 211 mln zł) oraz z Sulechowa, przez Zieloną Górę, Nową Sól do Nowego Miasteczka (44 km, 980 mln zł) mają powstać do jesieni 2016. Na razie zielonogórski oddział dyrekcji dróg zbiera wstępne oferty firm, które chcą budować S3. Zgłosiło się ponad 20.

Do granicy
Także wrocławscy drogowcy chcą jeszcze w tym roku ogłosić przetargi na budowę S3 od Nowej Soli do granicy z Czechami. W sierpniu ma zostać ogłoszony I etap przetargu na budowę od Nowej Soli do Legnicy. Natomiast w październiku drogowcy zamierzają ogłosić przetarg na odcinek od Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce. Ma on być najdroższy w historii powstawania S3. Powodem jest propozycja przekopania tunelu o długości 2,3 km. Ma on kosztować około 2 mld zł.

Głos walczy o S6 do Gdańska
Premier i minister usłyszał nasze Głosy
Trzy redakcje z Pomorza: Głos Szczeciński, Głos Pomorza i Głos Koszaliński od kwietnia walczą o nadbałtycką arterię S6 ze Szczecina, przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Lębork do Trójmiasta. Chcemy, by droga krajowa nr 6, której rząd nie uwzględniał w swoich planach, została potraktowana jako jeden z priorytetów inwestycyjnych w latach 2014-2020. Chcemy, by w końcu droga nr 6 stała się ekspresową. Piszemy, lobbujemy, namawiamy. Po naszych publikacjach minister Nowak już kilkakrotnie zapowiadał, że droga S6 powstanie w najbliższym możliwie terminie. Ostatnio mówił o tym w Gdańsku, w czasie Pomorskiej Konwencji Platformy Obywatelskiej. Wcześniej w maju, w Świnoujściu na otwarciu falochronu. Pisał też na Twitterze. A trzy tygodnie temu premier Donald Tusk zapewnił nas, że droga S6 znajdzie się w programie rządowym i do 2020 roku powstanie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty