Kontrola drogowa. Ponad milion kilometrów rozbieżności w stanie licznika

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl
Aż 1 326 565 km taką rozbieżność w stanie drogomierza ujawnili policjanci łódzkiej drogówki podczas realizacji zdarzenia drogowego. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza podejrzany może spędzić za kratkami nawet 5 lat.

Policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego na ul. Dąbrowskiego w Łodzi, podczas którego ciężarówka wjechała w torowisko tramwajowe. Po dojechaniu na miejsce kolizji mundurowi ustalili że 57-letni kierowca Scanii jadąc ul. Dąbrowskiego nieprawidłowo zmienił kierunek jazdy, nie zauważył znaku nakazującego ominięcie go z lewej strony i wjechał na wydzielone torowisko tramwajowe. Poruszając się po nim uszkodził betonowy właz studzienki odwadniającej torowisko.

Podczas oględzin pojazdu mundurowi sprawdzili wskazania drogomierza i porównali je z zapisami w elektronicznej bazie. Wówczas okazało się, że istnieje ponad milionowa rozbieżność w jego przebiegu. Z zapisów, które w lutym 2019 roku do systemu wprowadził diagnosta wynikało że pojazd przejechał 1 459 tys kilometrów, natomiast w dniu kontroli było ich już tylko 133 tys.

Teraz policjanci będą wyjaśniać,  jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za spowodowanie zdarzenia drogowego 57- latek został ukarany mandatem karnym.

Cofanie licznika. Zmiany prawa

Przypominamy. Od 1 stycznia 2020 roku policjanci podczas kontroli drogowej spisują także stan licznika pojazdu. Od 25 maja 2019 roku mamy w polskim systemie prawnym nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań licznika samochodu, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zleceniu innej osobie dokonania zmiany wskazań licznika lub ingerencji w prawidłowość pomiaru. Zgodnie z nowym art. 306a Kodeksu Karnego przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku tzw. mniejszej wagi karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przed wejściem w życie nowych przepisów samo działanie polegające na zmianie wskazań licznika nie było przestępstwem. Za przekręcenie licznika można było odpowiadać karnie, na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli popełniając przestępstwo oszustwa. Wymagało to jednak udowodnienia osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia go w błąd. Krótko mówiąc – trzeba było po prostu sprzedać samochód z przekręconym licznikiem, osiągając za niego wyższą niż należna cenę i zatajając ten fakt przed klientem. A to było bardzo trudno udowodnić.

Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa. Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu. I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty