Koniec karty motorowerowej. Od stycznia będzie egzamin w WORD

Karol Biela
Koniec karty motorowerowej. Od stycznia będzie egzamin w WORD
Koniec karty motorowerowej. Od stycznia będzie egzamin w WORD
W przyszłym roku wchodzi w życie ustawa zmieniająca zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Pojawią się też nowe kategorie. Jedna z nich zastąpi dotychczasową kartę motorowerową.
Koniec karty motorowerowej. Od stycznia będzie egzamin w WORD
Koniec karty motorowerowej. Od stycznia będzie egzamin w WORD

Obecnie osoby, które skończyły 13 lat, a chcą poruszać się po publicznych drogach skuterami mogą zdawać egzamin na kartę motorowerową. Wydawana jest ona bezpłatnie przez dyrektora gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej i składa się z części teoretycznej (25 pytań, 30 minut) oraz praktycznej (m.in. slalom, jazda w ruchu okrężnym).

Egzaminy przeprowadzane są przez nauczyciela wychowania komunikacyjnego uprawnionego przez dyrektora szkoły, policjanta posiadającego specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego lub egzaminatora.

Według znowelizowanej ustawy karta rowerowa zostanie zastąpiona przez kategorię AM, która upoważnia do kierowania pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 ccm lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Dodatkowo kategoria ta dopuszcza jazdę tzw. czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość ograniczona jest również do 45 km/h. To nie koniec zmian. Minimalny wiek podwyższono do 14 lat, a egzaminy odbywać się będą w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Część teoretyczna ma trwać 25 minut i obejmować 32 pytania. Suma punków możliwych do zdobycia wynosi 74. Wynik pozytywny uzyskuje się mając co najmniej 68 punktów.

Część praktyczna na placu manewrowym jest o wiele bardziej rozbudowana niż przy karcie motorowerowej i przewiduje m.in. slalom szybki, czyli jazdę pomiędzy pachołkami ustawionymi na placu manewrowym ze średnią prędkością nie mniejszą niż 30 km/h, czy ruszanie na wzniesieniu.

Po przejściu placu osoba egzaminowana wyjeżdżać ma na miasto, gdzie zweryfikowane zostają jej umiejętności poruszania się w ruchu drogowym.

Po 19 stycznia 2013 roku wyrobienie uprawnień na skuter będzie obwarowane niemałymi już kosztami. - Egzamin teoretyczny będzie kosztował tyle samo, co na inne kategorie – obecnie 22 zł. Egzamin praktyczny wyceniony zostanie prawdopodobnie tak jak kategorie A1, A2 i A, czyli na 140 zł – informuje Arkadiusz Kubiec, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Tym bardziej warto skorzystać z szansy, aby wyrobić teraz kartę motorowerową. Między innymi Stowarzyszenie CK Riders organizuje ostatnie cztery imprezy w tym roku, podczas których będzie można bezpłatnie uzyskać uprawnienia do kierowania skuterem. – Zachęcam do przystąpienia do egzaminu na kartę motorowerową. Doświadczenie w jeździe skuterem zaprocentuje na pewno w przyszłości. Poza tym w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia przy braku uprawnień nie otrzymuje się żadnego odszkodowania, a rodzice lub opiekunowie są zobowiązani pokryć wyrządzone przez młodego człowieka straty – tłumaczy Michał Kulikiewicz, prezes Stowarzyszenia CK Riders. 

Terminy bezpłatnych egzaminów na kartę motorowerową w Kielcach:

Miejsce: Baza Zbożowa, Kielce, ul. Zbożowa 4.
20.10 – sobota;
09.11 – piątek;
7.12 – piątek;
20.12 – czwartek. 

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty