Kodeks drogowy 2022. Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?

Mariusz Michalak
Fot. Dariusz Bloch
Fot. Dariusz Bloch
Policjanci przypominają - zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania dróg. Kierowcom, którzy wyjeżdżając z drogi gruntowej czy też nieutwardzonej pozostawiają za sobą warstwę błota, grozi grzywna lub kara nagany.

Policja apeluje do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych prowadzących prace na placach budowy, wyjeżdżając z dróg gruntowych lub nieutwardzonych o to, aby zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. Złogi błota i innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych.

Do zanieczyszczenia jezdni dochodzi również przez maszyny rolnicze, szczególnie w pobliżu pól uprawnych w okresie jesiennych prac polowych.

Zanieczyszczanie drogi lub pozostawienie na niej pojazdu, innego przedmiotu lub zwierzęcia w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.

Samo zanieczyszczanie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, ale to dopiero wystąpienie pewnych okoliczności  powoduje, że niebezpieczeństwo jest realne. Przykład? Zbyt małą szerokość jezdni czy niebezpieczny zakręt. A właśnie takie sytuacje objęte są sankcją z art. 91 kodeksu wykroczeń.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty