Karta pojazdu. Co trzeba wiedzieć?

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum Polska Press
Fot. Archiwum Polska Press
Karta pojazdu nie jest dokumentem, który obowiązuje w Polsce od zawsze, gdyż obowiązek wyposażania w nią pojazdów pojawił się 1 lipca 1999 roku. Co zawiera i kiedy jest potrzebna?
Fot. Archiwum Polska Press
Fot. Archiwum Polska Press

Karta pojazdu jest dokumentem, w którym znajdziemy całą historię np. samochodu czy motocykla. Istotne jest, że dokument nie jest wymagany w ruchu drogowym, nie trzeba go więc wozić przy sobie. Powinien być przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu.

Kupując np. auto zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku, od poprzedniego właściciela  do wszelkich innych dokumentów powinna być dołączona właśnie karta pojazdu. Dokument nie jest zatem przypisany do właściciela, ale do konkretnego pojazdu. Jeżeli kupujemy nowy samochód to zgodnie z art. 77 pkt 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. W przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu, udając się do starostwa powiatowego (urzędu rejestrującego).

W karcie pojazdu znajdziemy:

1. dane identyfikacyjne pojazdu i jego właścicieli

2. dane potwierdzające rejestrację pojazdu

3. parametry techniczne pojazdu

Karta pojazdu jest niezbędna do dokonania rejestracji samochodu. Przed 2006 rokiem opłata za wydanie dokumentu w przypadku pierwszej rejestracji wynosiła 500 zł. Po uznaniu wysokości tej opłaty za niezgodną z Konstytucją RP, wydane zostało nowe rozporządzenie, na mocy którego opłata wynosi obecnie 75 zł.

Jeżeli zgubimy kartę pojazdu musimy złożyć wniosek do organu rejestracyjnego o wydanie jej wtórnika. W tym celu trzeba przedstawić dowód rejestracyjny pojazdu oraz złożyć stosowane oświadczenie o utracie karty pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Jeśli do zagubienia dokumentu doszło przed pierwszą rejestracją pojazdu urząd może wydać wtórnik karty po przedstawieniu przez właściciela pisemnej informacji od producenta lub importera. Jeżeli karta pojazdu została utracona przed dokonaniem rejestracji pojazdu na nowego właściciela, wtórnik karty zostanie wydany w urzędzie zgodnie z aktualnym miejscem zamieszkania właściciela. Warunkiem jest przedstawienie wydanego przez urząd, który po raz ostatni zarejestrował pojazd, zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w zagubionym dokumencie.

W sytuacji, gdy karta została zniszczona, składając wniosek o wydanie wtórnika, należy zwrócić w urzędzie zniszczoną kartę pojazdu. Wydanie wtórnika kosztuje 75 zł (75,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną). 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty