Jak nie zapłacić nawet 6 tys. zl kary? Wystarczy pamiętać o tych szczegółach

Mariusz Michalak
Fot. Mariusz Kapała
Fot. Mariusz Kapała
Wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu, pojazd niesprawny technicznie oraz niepełne opłacenie składki ubezpieczeniowej – to najczęstsze przyczyny powodujące, że osoby posiadające pojazdy i ustawowy obowiązek wykupienia polisy OC nie dopełniają go. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że ubezpieczenie komunikacyjne OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. Warto sprawdzić, jak nie popełnić najczęstszych błędów prowadzących do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacz każdego zarejestrowanego (a także niezarejestrowanego, ale wprowadzanego do ruchu) pojazdu mechanicznego musi posiadać ubezpieczenie OC. Nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej niesie ze sobą ryzyka dla posiadacza pojazdu.

Warto podkreślić, że brak ważnej polisy OC może zostać ujawniony nie tylko podczas kontroli drogowej policji. Nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów identyfikuje również UFG, korzystając z narzędzia zwanego wirtualnym policjantem, które w sposób automatyczny wykrywa przerwy w ubezpieczeniu. Osobom tym grożą dodatkowe opłaty, nawet jeśli dopuścili do takiej sytuacji nieświadomie.

Sprzedałeś lub kupiłeś pojazd? Dopełnij wszystkich formalności!

Jedną z sytuacji, które mogą prowadzić do problemów związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego, jest zmiana właściciela pojazdu. Należy pamiętać, że po zawarciu umowy kupna – sprzedaży zarówno zbywca, jak i nabywca muszą dopełnić szeregu formalności.

Osoba, która sprzedała pojazd, musi zgłosić ten fakt zarówno do właściwego urzędu (organu rejestrowego), jak i zakładu ubezpieczeń. Warto pamiętać, że na dokonanie tych dwóch czynności są ustawowo przewidziane różne terminy.

Jak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym, zbywca pojazdu ma 30 dni od daty zbycia (sprzedaży, darowizny etc.) na zawiadomienie o tym fakcie starosty (najczęściej poprzez zgłoszenie w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zarejestrowania pojazdu). Jeśli tego nie zrobi, naraża się na karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej przykre, jeśli okaże się, że osoba, która kupiła pojazd, nie dokonała stosownego zgłoszenia w swoim wydziale komunikacji. Wówczas w razie wykroczeń to poprzedniego właściciela mogą spotkać różnego rodzaju nieprzyjemności, np. będą na niego wystawiane ewentualne mandaty na podstawie odczytów z fotoradarów.

Niemniej ważne jest zgłoszenie sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi, który wystawił polisę OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty zbycia pojazdu. Jeśli zakład ubezpieczeń nie zostanie poinformowany o sprzedaży, to po upływie okresu ważności poprzedniej polisy wystawi kolejną na dotychczasowego właściciela i będzie domagał się uiszczenia składki. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, do czasu powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu, zbywca ponosi solidarną odpowiedzialność z nabywcą za zapłacenie należnej składki ubezpieczeniowej od dnia transakcji do dnia przedmiotowego powiadomienia.

O czym natomiast musi pamiętać nabywca pojazdu? Przede wszystkim powinien zarejestrować auto na swoje dane we właściwym wydziale komunikacji – ma na to 30 dni od daty zakupu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 200 do 1000 zł.

W kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC nabywca pojazdu ma dwie możliwości. Pierwszą jest wypowiedzenie umowy zawartej przez poprzedniego właściciela i zawarcie własnej (ważne jest wówczas, by odbyło się to tego samego dnia – nie można dopuścić do tego, by w ochronie ubezpieczeniowej nastąpiła jakakolwiek przerwa). Druga możliwość to korzystanie z polisy OC zbywcy pojazdu do końca okresu jej ważności. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji polisa OC nie przedłuży się automatycznie, lecz wygaśnie. Nie można więc liczyć na to, że o kończącym się terminie ważności polisy przypomni nam ubezpieczyciel. Nabywca pojazdu sam musi dopilnować tego, by jeszcze przed wygaśnięciem ubezpieczenia zbywcy zawrzeć kolejną umowę.

Opłacasz polisę OC w ratach? Pamiętaj o ich terminowym uregulowaniu!

Kolejną, stosunkowo często występującą przyczyną braku ciągłości ubezpieczenia OC jest nieopłacenie pełnej składki przed końcem okresu obowiązywania polisy. Dzieje się tak najczęściej, gdy ktoś decyduje się opłacać polisę w ratach, a później zapomni o jednej z nich. Jeśli pełna cena polisy nie zostanie opłacona przed końcem trwania umowy, ubezpieczenie nie zostanie odnowione automatycznie. Jeśli właściciel pojazdu nie zadba o nowe ubezpieczenie OC, to zostanie pozbawiony tej ochrony, a tym samym narazi się na dodatkową opłatę nakładaną przez UFG. Natomiast w razie spowodowania kolizji lub wypadku zostanie obciążony kosztami wypłaconych świadczeń.

Właśnie taka przyczyna (nieodnowienie umowy na kolejny okres w związku z nieopłaceniem w całości składki za poprzedni okres) stała za brakiem ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, wobec którego UFG kieruje najwyższe obecnie roszczenie regresowe. Kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC potrącił osobę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Jest on zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty odszkodowania wypłaconego osobie poszkodowanej przez UFG – w tym przypadku ponad 2,1 mln zł.

Niesprawny technicznie pojazd również musi być objęty polisą OC

Właściciele pojazdów, które nie są sprawne technicznie i nie są użytkowane, często nieświadomie łamią przepisy i narażają się na dodatkowe opłaty. Nie zdają sobie bowiem sprawy z tego, że na taki pojazd również muszą wykupić ubezpieczenie OC, o ile jest on zarejestrowany. Jedynym sposobem na uniknięcie obowiązku wykupienia polisy OC na niesprawne, nienadające się użytkowania auto jest kasacja i wyrejestrowanie go. Pytania i odpowiedzi dotyczące wyrejestrowania pojazdu zamieszczono pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/wyrejestruj-pojazd.

Jeśli natomiast pojazd nie jest użytkowany, gdyż wymaga generalnego remontu związanego z uszkodzeniem elementów nośnych konstrukcji, istnieje możliwość czasowego wycofania pojazdu (także osobowego) z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Jest to stosunkowo nowe uprawnienie dostępne od 31 stycznia 2022 roku. Należy podkreślić, że pojazd czasowo wycofany z ruchu również musi posiadać ważną polisę OC. Jednak na czas wycofania go z ruchu, ubezpieczyciel jest zobowiązany obniżyć koszt składki o przynajmniej 95%.

UFG przypomina, że jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy dany pojazd posiada ważną polisę OC, możemy sprawdzić to w prosty i szybki sposób, bezpłatnie i bez konieczności pozostawienia danych osobowych. Wszystko odbywa się przez stronę internetową Funduszu www.ufg.pl, dostępną również dla urządzeń mobilnych lub w smartfonie z użyciem

aplikacji UFG Na Wypadek. Wystarczy wpisać w odpowiednie pola numer rejestracyjny pojazdu (lub VIN, nie trzeba posiadać obydwóch wspomnianych numerów), aby uzyskać informacje o tym, czy polisa jest ważna, jaki jest jej numer oraz jaki zakład ubezpieczeń ją wystawił. Aby poznać dokładne daty obowiązywania ubezpieczenia, należy skontaktować się z ubezpieczycielem.

Za przerwę w ubezpieczeniu OC posiadacza pojazdu mechanicznego UFG nakłada dodatkową opłatę (taki obowiązek wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, art. 88.). Jej wysokość skorelowana jest z rodzajem pojazdu i okresem pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej.

Wysokość opłaty za brak ważnej polisy OC w 2022 roku

Okres pozostawania bez ważnej polisy OC

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy

Pozostałe pojazdy

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1 000 zł

Od 4 do 14 dni

3 010 zł

4 520 zł

500 zł

Od 1 do 3 dni

1 200 zł

1 810 zł

200 zł

 

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty