Inspektorzy na drogach

(maj)
Od 1 października na drogach, oprócz policji i celników, można spotkać pracowników Inspekcji Transportu Drogowego.

O d 1 października na drogach, oprócz policji i celników, można spotkać pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Ubrani są w zielone mundury i białe czapki. Mają prawo do noszenia broni.Inspektorzy zatrzymujący i kontrolujący pojazdy na drodze muszą być w pobliżu oznakowanego pojazdu służbowego i muszą być umundurowani. Żeby byli lepiej widoczni, będą mieli żółte kamizelki ostrzegawcze z napisem "Inspekcja Transportu Drogowego".
Inspekcja powstała jako formacja wyspecjalizowana w kontroli przestrzegania przepisów w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego. Dotyczy to też transportu niezarobkowego.
Kontroli inspektorów nie podlegają tylko samochody osobowe przeznaczone do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą (pod warunkiem, że jest to transport niezarobkowy) oraz pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Wszystkie inne samochody mogą być poddane kontroli bardziej szczegółowej niż kontrole drogówki. Inspektorzy mogą bowiem sprawdzać nie tylko dokumenty kierowcy i pojazdu, ale też wszystkie dokumenty spedycyjne.
Chodzi między innymi o kontrole przestrzegania warunków nałożonych przepisami na transport. Zatem inspektorzy kontrolują między innymi czas pracy kierowców, przestrzeganie warunków transportu zwierząt i przewozu materiałów niebezpiecznych, szybko psujących się artykułów żywnościowych i odpadów.
Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego, wykonujący czynności służbowe, mają prawo wejść do pojazdu, skontrolować dokumenty, urządzenia pomiarowo-kontrolne w pojeździe oraz mogąsprawdzić masę, nacisk osi i wymiary pojazdów.
Kontroli "inspektorów drogowych" podlegają zarówno kierowcy (wykonujący transport zarobkowy, jak i niezarobkowy), jak i wykonujący taką działalność gospodarczą przedsiębiorcy.
W planie jest utworzenie "centralnej ewidencji naruszeń", gdzie będą gromadzone dane i informacje o przedsiębiorcach i kierowcach oraz popełnianych przez nich naruszeniach prawa. Będą tam spływać informacje z kontroli z całej Polski, co pozwoli na wychwytywanie łamiących przepisy. Ustalone w ustawie kary za naruszenia przepisów sięgają 15 tysięcy złotych.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie