Ferie za kółkiem: za co można dostać mandat nawet 6 tys. zł? Jak przygotować samochód do wyjazdu i na co zwracać uwagę, by nie płacić kary?

Emil Hoff
Emil Hoff
Czy opony zimowe są obowiązkowe? A foteliki dla dzieci? Jak przewozić bagaże w kabinie samochodu? Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak przygotować samochód do wyjazdu na ferie i na co trzeba zwracać uwagę na drodze, by uniknąć wysokich mandatów. Zajrzyjcie do naszego informatora, by nie narazić się na karę nawet do 6 tys. zł.
Czy opony zimowe są obowiązkowe? A foteliki dla dzieci? Jak przewozić bagaże w kabinie samochodu? Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak przygotować samochód do wyjazdu na ferie i na co trzeba zwracać uwagę na drodze, by uniknąć wysokich mandatów. Zajrzyjcie do naszego informatora, by nie narazić się na karę nawet do 6 tys. zł. candy18, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Ferie zimowe to czas rodzinnych wyjazdów i nie warto go psuć, narażając się na horrendalnie wysokie mandaty. Kierowcy dopuszczający się poważnych wykroczeń mogą dostać nawet 6 tys. zł mandatu i karę sądową do 30 tys. zł. By uniknąć tak poważnych kar, należy odpowiednio przygotować samochód do wyjazdu na ferie. Czy opony zimowe są obowiązkowe? Co ze specjalnymi fotelikami dla dzieci? Za co grożą najwyższe mandaty na drodze? Na co trzeba zwracać uwagę np. we Włoszech, Austrii, Słowacji czy Czechach? Zapraszamy do naszego informatora: ferie bez mandatu, czyli przepisy, które musisz znać, by uniknąć wysokich kar.

Spis treści

Mandat w czasie wyjazdu na ferie. Za co grozi, ile wynosi? Przepisy, które trzeba znać

Od 13 stycznia 2023 trwa policyjna akcja sprawdzania pojazdów, którymi Polacy przemieszczają się w czasie trwających ferii zimowych. Akcja potrwa przez 45 dni, do końca ferii 26 lutego.

Każdy kierowca, który zabiera rodzinę na zimowy wyjazd gdziekolwiek – w góry na narty, nad morze lub choćby do gospodarstwa agroturystycznego gdzieś w lasach – powinien pamiętać o najważniejszych przepisach dotyczących jazdy w czasie ferii zimowych.

Od 1 stycznia 2023 obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Nieznajomość przepisów i zasad bezpiecznej jazdy grozi maksymalnym mandatem w wysokości 5 tys. zł (6 tys. przy zbiegu kilku wykroczeń), a także karą sądową, która może sięgnąć 30 tys. zł. Pamiętajcie, że według nowych przepisów punkty karne kasują się dopiero po 2 latach, i to licząc od daty zapłacenia mandatu.

Poniżej znajdziecie wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu samochodem na ferie w Polsce i za granicą bez ryzyka otrzymania mandatu i punktów karnych.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, jak spakować bagaże, czy trzeba zmieniać opony na zimowe i sadzać dzieci w specjalnych fotelikach? Jakie mandaty i ile punktów grozi za wykroczenia? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym informatorze.

Każdy z krajów UE ma odmienne przepisy dotyczące przygotowania samochodu do jazdy zimą.
Każdy z krajów UE ma odmienne przepisy dotyczące przygotowania samochodu do jazdy zimą. igoryxa, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce. Inspiracje dla fanów podróży na 4 kółkach

Jak przygotować samochód na ferie, by uniknąć mandatu? Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Jeszcze zanim wyruszymy w drogę, musimy odpowiednio przygotować samochód do zimowej jazdy. Nieodpowiednie przygotowanie może skończyć się mandatem.

Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca? Należy pamiętać, że wyjeżdżając własnym autem na ferie, także do któregoś z państw UE, jesteśmy zobowiązani do posiadania kompletu niezbędnych dokumentów. Należą do nich:

 • Prawo jazdy
 • Dowód rejestracyjny
 • Polisa OC

Samochód powinien mieć na wyposażeniu:

 • Obowiązkowe w Polsce: trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę
 • Przydatne w Polsce: opony zimowe (nie ma obowiązku ich posiadania, ale można dostać mandat od 20 zł do nawet 3 tys. zł za stwarzanie zagrożenia na drodze zimą).
 • Przydatne w Polsce i za granicą: apteczka samochodowa, kurtka odblaskowa

Jak spakować samochód na wyjazd na ferie?

Na ferie zabieramy ze sobą często bardzo wiele rzeczy osobistych, w tym sprzęt narciarski. Należy pamiętać, że samochód powinien być zapakowany w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia na drodze. Jeśli przeładowane auto spowoduje takie zagrożenie, kierowcy grozi mandat w wysokości do 5 tys. zł.

Jak spakować samochód na ferie, by nie dostać mandatu?

 • Sprawdź w dowodzie rejestracyjnym limit ładowności samochodu. Nie należy obciążać auta powyżej limitu.
 • Rozłóż ciężar bagaży równomiernie. Najcięższe przedmioty powinny znaleźć się z tyłu bagażnika, przylegając do tylnej kanapy.
 • Bagaże w kabinie powinny leżeć na podłodze, nie na siedzeniach. Wszystkie przedmioty pozostawione na siedzeniach powinny zostać zabezpieczone tak, by nie poleciały do przodu w razie gwałtownego hamowania.
 • Żaden pakunek nie może ograniczać kierowcy widoczności i utrudniać kierowania autem.
 • Bagaż nie powinien zasłaniać świateł ani tablicy rejestracyjnej samochodu.

Foteliki dla dzieci w samochodzie. Za co grozi mandat?

Każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w samochodzie w specjalnym foteliku. Foteliki powinny być dostosowane do konkretnej wagi i wzrostu dziecka. Fotelik można umieścić na przednim siedzeniu samochodu.

Wyjątek od reguły to dzieci powyżej 135 cm i 36 kg wagi. Można je przewozić na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika. Na przednim siedzeniu takie dziecko może siedzieć bez fotelika tylko tyłem do kierunku jazdy i po dezaktywacji poduszki powietrznej.

Kolejny wyjątek to sytuacja, gdy w samochodzie przewożonych jest aż troje dzieci. Dwoje z nich musi siedzieć w fotelikach. Dziecko, które skończyło co najmniej 3 lata, może w takiej sytuacji siedzieć obok innych bez fotelika, w zapiętych pasach.

W Polsce opony zimowe teoretycznie nie są obowiązkowe, ale policjant może dać mandat kierowcy bez takich opon, jeśli uzna, że ich brak powoduje zagrożenie
W Polsce opony zimowe teoretycznie nie są obowiązkowe, ale policjant może dać mandat kierowcy bez takich opon, jeśli uzna, że ich brak powoduje zagrożenie na drodze. limonzest, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Podróżowanie z dzieckiem: poradnik. Jakie gadżety spakować, co umieścić w apteczce? Czy warto podróżować z dzieckiem w nocy?

Ferie na drodze. Na co zwracać uwagę w czasie jazdy, by uniknąć mandatu?

Poniżej znajdziecie najczęstsze przewinienia, za które kierowcy dostają mandaty na drodze.

 • Przekraczanie prędkości (od 1 do 15 pkt. karnych; od 800 do 2500 zł, w przypadku recydywy mandaty są dwa razy wyższe. Przekroczenie powyżej 50 km/h skutkuje utratą prawa jazdy na 3 miesiące)
 • Jazda za dnia przy wyłączonych światłach mijania (mandat 100 zł i 2 pkt. karne)
 • Uszkodzenie świateł samochodu – mandat do 3 tys. zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (mandat do 1500 zł)
 • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pieszemu pierwszeństwa (mandat do 1500 zł)
 • Złamanie zakazu wyprzedzania (mandat do 1000 zł)
 • Wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora (mandat 2000 zł)
 • Prowadzenie pojazdu po alkoholu (od 0,2 promila; mandat 2500 zł, zatrzymanie prawa jazdy)

Najcięższe wykroczenia – za nie grozi 15 pkt. karnych:

 • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych
 • Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu
 • Przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h
 • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
 • Niezatrzymanie się do kontroli pojazdu
 • Przewożenie więcej niż dwojga dzieci w sposób sprzeczny z przepisami
Każdy samochód ma swój limit ładowności. Bagaże powinny być umieszczone w bagażniku lub odpowiednio zabezpieczone, jeśli przewozimy je w kabinie.
Każdy samochód ma swój limit ładowności. Bagaże powinny być umieszczone w bagażniku lub odpowiednio zabezpieczone, jeśli przewozimy je w kabinie. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najważniejsze przepisy ruchu drogowego we Włoszech, Chorwacji, Albanii i Bułgarii: mandaty, limity prędkości

Ferie zimowe za granicą: za co grożą mandaty?

Ferie zimowe spędzamy oczywiście nie tylko w Polsce. Nie brak chętnych na szusowanie na nartach np. w malowniczych Alpach czy Karpatach i wielu turystów udaje się w zimą do znanych ośrodków Włoch, Austrii, Słowacji czy Czech.

Każdy kraj ma swoje przepisy drogowe i koniecznie trzeba je znać, by nie wejść w konflikt z prawem, który może skończyć się przykrym uderzeniem po kieszeni. Należy zwłaszcza sprawdzić, jakie dokładnie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe na terenie danego kraju.

Włochy

 • Opony zimowe są wymagane na obszarze Południowego Tyrolu (zagłębie narciarskie) do 15 kwietnia, kiedy panują warunki zimowe.
 • Przejechanie ok. 100 km autostrad kosztuje ok. 7-8 euro, w zależności od regionu.
 • Na stokach narciarskich we Włoszech nieletni (poniżej 18 lat) muszą obowiązkowo nosić kaski narciarskie. Narciarze mają też obowiązek posiadania polisy OC.

Austria

 • Opony zimowe obowiązują od 1 listopada aż do 15 kwietnia przy warunkach zimowych. Na niektórych drogach wymagane jest założenie łańcuchów antypoślizgowych. Spowodowanie zagrożenia na drodze przez brak łańcuchów może się skończyć mandatem do 5 tys. euro.
 • 10-dniowa winieta na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu kosztuje 10 euro.
 • Obowiązuje zakaz używania radia CB i wideorejestratora (uważanego za urządzenie do monitoringu).

Słowacja

 • Opony zimowe są wymagane w okresie od 15 listopada do 15 marca, kiedy na drogach panują warunki zimowe. Brak zimowych opon może skończyć się mandatem wysokości ok. 60 euro.
 • Łańcuchy antypoślizgowe są dozwolone tylko wtedy, gdy drogi są faktycznie oblodzone lub zakryte śniegiem.
 • Za przejazd autostradami należy zapłacić. Za 12 euro kupuje się winietę ważną przez 10 dni.
 • W samochodzie należy posiadać kamizelkę odblaskową, apteczkę oraz komplet zapasowych bezpieczników i żarówek.

Czechy

 • Opony zimowe są obowiązkowe do końca marca, a także zawsze wtedy, gdy wymagają tego warunki atmosferyczne (zimowa pogoda). Mandat za brak opon zimowych wynosi ok. 2000 koron.
 • W samochodzie obowiązkowo trzeba mieć apteczkę, kamizelkę odblaskową i zapasowe żarówki.

Źródła: Kodeks wykroczeń, Kodeks drogowy, Prawo o ruchu drogowym

Mimo zimowych warunków, wielu kierowców lubi trzymać stopę na pedale gazu. Nowe taryfikatory mandatów zwiększyły kary za przekroczenie szybkości.
Mimo zimowych warunków, wielu kierowców lubi trzymać stopę na pedale gazu. Nowe taryfikatory mandatów zwiększyły kary za przekroczenie szybkości. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Polska bez auta: niezwykłe miejsca i atrakcje nad morzem i w górach, do których można się dostać bez samochodu. Pomysły na urlop i weekend

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty