Elektroniczny mandat z fotoradaru. Nowe rozwiązanie dla kierowców

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej.
W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Adam JastrzęBowski
Od 22 maja 2023 roku kierowcy mają możliwość otrzymania mandatu z fotoradaru drogą elektroniczną. Co należy następnie zrobić z takim dokumentem?

22 maja 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, która zmienia rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zamiast tradycyjną pocztą, mandat można otrzymać także drogą elektroniczną poprzez maila. Konieczne jest wyrażenie zgody.

W rozporządzeniu czytamy, że „dopuszcza się wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu generowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i doręczenie mandatu karnego wygenerowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego przy pomocy środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Czynności, o których mowa dokonuje się przy pomocy przeznaczonej do tego platformy internetowej spełniającej wymogi określone w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną".

W praktyce, aby otrzymać mandat z fotoradaru drogą elektroniczną, należy założyć w CANARD konto posługując się profilem zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym.

Ukarany kierowca standardowo ma wgląd do odcinków A, B i C. Właściciel pojazdu może je pobrać, wydrukować i opłacić - korzystając z bankowości elektronicznej lub tradycyjnie na poczcie.

Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym pokwitowano jego odbiór w systemie teleinformatycznym. A w przypadku niepokwitowania mandatu udostępnionego na platformie internetowej w okresie jego udostępnienia mandat doręcza się w tradycyjny sposób.

W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej. O ponad 40 proc. spadła liczba przekroczeń prędkości, powyżej progu 30 km/h. CANARD stwierdził w tym zakresie o blisko 14 tys. mniej przypadków. W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ponad 20 tys. przypadków, rok wcześniej – ponad 34 tys. Mniej, o 30 proc., jest również przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy najniższego progu, pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy.

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie