Elektroniczny mandat z fotoradaru. Nowe rozwiązanie dla kierowców

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej.
W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Adam JastrzęBowski
Od 22 maja 2023 roku kierowcy mają możliwość otrzymania mandatu z fotoradaru drogą elektroniczną. Co należy następnie zrobić z takim dokumentem?

22 maja 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, która zmienia rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Zamiast tradycyjną pocztą, mandat można otrzymać także drogą elektroniczną poprzez maila. Konieczne jest wyrażenie zgody.

W rozporządzeniu czytamy, że „dopuszcza się wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu generowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i doręczenie mandatu karnego wygenerowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego przy pomocy środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Czynności, o których mowa dokonuje się przy pomocy przeznaczonej do tego platformy internetowej spełniającej wymogi określone w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną".

W praktyce, aby otrzymać mandat z fotoradaru drogą elektroniczną, należy założyć w CANARD konto posługując się profilem zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym.

Ukarany kierowca standardowo ma wgląd do odcinków A, B i C. Właściciel pojazdu może je pobrać, wydrukować i opłacić - korzystając z bankowości elektronicznej lub tradycyjnie na poczcie.

Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym pokwitowano jego odbiór w systemie teleinformatycznym. A w przypadku niepokwitowania mandatu udostępnionego na platformie internetowej w okresie jego udostępnienia mandat doręcza się w tradycyjny sposób.

W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To o 29,5 proc. mniej niż rok wcześniej. O ponad 40 proc. spadła liczba przekroczeń prędkości, powyżej progu 30 km/h. CANARD stwierdził w tym zakresie o blisko 14 tys. mniej przypadków. W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ponad 20 tys. przypadków, rok wcześniej – ponad 34 tys. Mniej, o 30 proc., jest również przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy najniższego progu, pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty