Chełmno: Ta ulica już nie będzie zalewana

gazeta.pomorska
Chełmno.
Chełmno.
- Aleje 3 Maja po deszczu stają się darmową myjnią dla aut - mówi Kazimierz Wiśniewski. - Ironizuję, ale woda na jezdni osiąga kilka centymetrów i nikt nic nie robi. Dopiero po naszych interwencjach ma się to zmienić.
Chełmno.
Chełmno.

Mieszkańcy ul. Aleja 3 Maja mają dość sytuacji, która spędza im sen z powiek. - Zdaje się, że tylko nam - mówi Kazimierz Wiśniewski. - Już dziesięć lat temu o problemie informowałem ówczesnego burmistrza. Apelowaliśmy, by na zjeździe z ulicy Wojska Polskiego w drogę wojewódzką zbudować kanał, który odbierałby nadmiar wody. Wystarczyłoby połączyć go rurą spustową do kratki. Sam kanał powinien zostać usytuowany przy wyjeździe z Wojska Polskiego.

Chełmnianin postanowił kolejny raz podjąć działania w tej sprawie, gdy woda, która nie miała gdzie spływać, zniszczyła chodnik przy jego bloku. - Trzy lata temu Zarząd Dróg Wojewódzkich remontował tę drogę, ale kto im tak zaprojektował odwodnienie? - zastanawia się Kazimierz Wiśniewski.- Jedna kratka ściekowa na kilkadziesiąt metrów to stanowczo za mało. Wtedy tego nie dopilnowali, teraz muszą naprawiać szkody, które czyni woda. Na razie podbiła chodnik, ale przecież następnym razem może zniszczyć także piękne ogrodzenie, które niedawno zrobiono wokół działki z naszym budynkiem. Spółdzielnia Mieszkaniowa z naszego funduszu remontowego wydała na ten cel kilkanaście tysięcy złotych. Nie chcemy, by przez zbagatelizowanie przez drogowców sprawy odwodnienia ich drogi, ogrodzenie z murkiem zostało zniszczone. Nas nie stać, by wyrzucać pieniądze w błoto.

W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Chełmnie podkreślają, że zagospodarowanie wody deszczowej leży w gestii zarządu drogi. - Trzeba poszukać przyczyny takiego stanu. Często studzienki nie nadążają ze zbieraniem wody, gdy jest zapiaszczona - mówi Jarosław Matuszewski, dyrektor ZWiK. - Jednak to element infrastruktury jezdni, która jest w zarządzie ZDW w Toruniu, a nie miasta.

Początkowo w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Toruniu twierdzono, że dodatkowe wpusty i tak nie zbiorą nadmiaru wody po ulewach. - Do takiej sytuacji po odnowie ulicy doszło po raz pierwszy - mówi Leszek Gościniak, kierownik RDW w Zarządzie Dróg Wojewódzkich Toruniu. - Przy tak intensywnym opadzie, jaki notowany był wówczas w Chełmnie, dodatkowe wpusty prawdopodobnie nie byłyby i tak w stanie zebrać nadmiaru wody. Dlatego naprawiliśmy chodnik i oczyściliśmy istniejące wpusty. Prace przy ich oczyszczaniu zamierzamy jeszcze powtórzyć. Ponadto, w związku z tym, że drogi wojewódzkie objęte są polisą ubezpieczeniową, będziemy starać się o rekompensatę za szkody, które wyrządziła ulewa. Nie planujemy tam dodatkowych inwestycji.

Zdaniem prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie, ogrodzenie, które zrobili za kilkanaście tysięcy złotych, jest zagrożone z powodu nie odbierania wody przez wpusty w drodze wojewódzkiej. - Nie chcemy, by ogrodzenie, na które wydaliśmy kilkanaście tysięcy złotych zostało zniszczone przez opieszałość w podejmowaniu decyzji - mówi Andrzej Łaniec, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Chełmnie. - Czemu w ZDW nie pomyśleli o lepszym odwodnieniu, gdy remontowali tę drogę? Jedna kratka na kilkadziesiąt metrów to za mało, tym bardziej gdy dostaje się tam do niej dużo piasku. Piszę pismo do burmistrza w tej sprawie. Może zrobią to wspólnie z ZDW, bo tam spływa też woda z ulicy Wojska Polskiego.

Burmistrz obiecał sprawę przedyskutować ze specjalistami z Urzędu Miasta i ZDW. Okazja nadarzyła się szybko, ponieważ po naszym mailu do ZDW z pytaniem o to, czy jeśli ogrodzenie zostanie zniszczone - zapłacą za szkodę i przywrócą na swój koszt ogrodzeniu obecny stan, w chełmińskim magistracie zwołano spotkanie. - W związku z tym, że miasto jest także zainteresowane poprawą odwodnienia w rejonie ulicy Wojska Polskiego - 3 Maja, zorganizowaliśmy spotkanie w tej sprawie - informuje Leszek Gościniak. - Ta pierwsza ulica znajduje się poza naszym zarządem, ale to z niej spływa woda. Rozważamy wspólne wykonanie dodatkowych dwóch wpustów przy skrzyżowaniu i podłączenie ich do kanalizacji deszczowej biegnącej w osi Alei 3 Maja. Kluczową sprawą jest jednak sprawdzenie tego, czy przewód kanalizacji deszczowej na Alei 3 Maja będzie w stanie odbierać większą ilość opadów.

Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są miejscy urzędnicy. Burmistrz zgodził się, by miasto partycypowało w kosztach wykonania dodatkowego odwodnienia na skrzyżowaniu. - Zarząd Dróg Wojewódzkich zleci wykonanie dodatkowego odwodnienia tej zlewni, która powstaje przy ulicy Wojska Polskiego - zapewnia Zygmunt Szuster, kierownik Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta w Chełmnie. - Uzyskają to poprzez montaż dwóch studzienek i włączenie ich do kanalizacji ogólnospławnej w Alei 3 Maja. Ma to zostać wykonane jak najszybciej, jeszcze w tym miesiącu. Zgodziliśmy się partycypować w kosztach, ponieważ przy zlewni woda spływa także z naszej ulicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty