Ceny paliw. Po ile benzyna i olej napędowy 2 lutego 2024 roku?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Wszystkie paliwa na rynku hurtowym odnotowały zwyżkę w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu - dzisiejsza średnia cena Pb98 wynosi 5339 zł/m sześc, czyli o ponad 40 zł więcej niż w ostatnią sobotę.
Wszystkie paliwa na rynku hurtowym odnotowały zwyżkę w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu - dzisiejsza średnia cena Pb98 wynosi 5339 zł/m sześc, czyli o ponad 40 zł więcej niż w ostatnią sobotę. Sylwia Dąbrowa
W tym tygodniu zobaczyliśmy skokową zmianę zwyżkową cen detalicznych na polskich stacjach – warto jednak przypomnieć, że ceny wciąż są jedynie nieznacznie wyższe niż te, z którymi wchodziliśmy w bieżący rok.

Wszystkie paliwa na rynku hurtowym odnotowały zwyżkę w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu - dzisiejsza średnia cena Pb98 wynosi 5339 zł/m sześc, czyli o ponad 40 zł więcej niż w ostatnią sobotę. Benzyna Pb95 podrożała o 11 zł do poziomu 4970 zł/t. Zdecydowanie większa podwyżka dotyczyła diesla i oleju opałowego - te bowiem podrożały o 84 i 98 zł i kosztują odpowiednio 5319 i 4418 zł za metr sześc.

W okresie między 5 a 11 lutego ceny paliw będą rosnąć – dla Pb98 spodziewamy się cen z przedziału 6,88-7,01 zł/l, a w przypadku Pb95 oczekujemy natomiast umiejscowienia się cen w przedziale 6,31-6,42 zł/l. Olej napędowy lokować się może na poziomie 6,53-6,66 zł/l. Zmiana zwyżkowa dla paliw tradycyjnych może także przełożyć się na analogiczny ruch dla autogazu, którego ceny mogą znaleźć się w widełkach 2,90-2,97 zł/l - komentuje dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Problemy na chińskim rynku nieruchomości i spekulacje na temat możliwego zawieszenia broni pomiędzy Izraelem i Hamasem napędzały w ostatnich dniach przecenę na rynku naftowym. Notowania surowca, które jeszcze w poniedziałek rano poprawiały tegoroczne maksima cenowe, docierając do poziomu 84,80 USD/bbl, przed weekendem znalazły się poniżej 80 dolarów. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent kosztuje około 79 dolarów.

Obawy o to, jak upadek giganta chińskiego rynku nieruchomości – firmy Evergrande wpłynie na całą gospodarkę tego kraju, ciążyły notowaniom surowca w pierwszej połowie tygodnia. W kolejnych dniach sytuacja cenowa na rynku ropy zaczęła się stabilizować, m.in. za sprawą oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych w USA, ale pojawiające się w czwartek medialne doniesienia na temat możliwego zawieszenia broni pomiędzy Izrealem i Hamasem dały impuls do pogłębienia spadków. Nadzieja na stabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie szybko znalazła przełożenie na notowaniach surowca, zmniejszając premię za polityczne ryzyko w tym regionie świata.

Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 2 lutego 2024 roku)

Benzyna PB95

  • E Leclerc, Rzeszów - 6,22 zł/l
  • Orlen, Police - 6,24 zł/l
  • BP, Poznań - 6,40 zł/l
  • Circle K, Warszawa - 6,47 zł/l

Olej napędowy

  • Auchan, Poznań - 6,33 zł/l
  • Amic, Wrocław - 6,51 zł/l
  • Orlen, Gliwice - 6,55 zł/l
  • L Optima, Suwałki - 6,64 zł/l
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty