Ceny paliw. Na autostradach jest najdroższe paliwo. Nikt nie wie dlaczego

Stanisław Rochowicz
Z opublikowanego właśnie raportu niemieckiego automobilklubu ADAC wynika, że stacje benzynowe przy autostradach mają ceny paliw znacznie wyższe niż poza nimi. A Gerhard Hillebrand, przewodniczący ADAC ds. transportu, taką praktykę koncernów naftowych nazwał wręcz bezczelną. Ile zatem wynoszą te różnice?
Z opublikowanego właśnie raportu niemieckiego automobilklubu ADAC wynika, że stacje benzynowe przy autostradach mają ceny paliw znacznie wyższe niż poza nimi. A Gerhard Hillebrand, przewodniczący ADAC ds. transportu, taką praktykę koncernów naftowych nazwał wręcz bezczelną. Ile zatem wynoszą te różnice? Wojciech Matusik
Z opublikowanego właśnie raportu niemieckiego automobilklubu ADAC wynika, że stacje benzynowe przy autostradach mają ceny paliw znacznie wyższe niż poza nimi. A Gerhard Hillebrand, przewodniczący ADAC ds. transportu, taką praktykę koncernów naftowych nazwał wręcz bezczelną. Ile zatem wynoszą te różnice?

Tankowanie na autostradzie jest kosztowne – takim zdaniem swój najnowszy raport zaczyna niemiecki automobilklub ADAC. Z badania wynika, że jednym z powodów dla którego aż 37 procent osób, które nie odwiedziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy stacji benzynowych ulokowanych przy autostradach była wysoka cena paliw.

ADAC postanowił zatem porównać ceny z 40 stacji paliw ulokowanych na autostradach oraz lokalnych umieszczonych przy zjazdach z autostrad. I jak podsumowano w raporcie, różnice w cenach są… drastyczne.

Średnio za benzynę Super E10 na stacjach benzynowych poza autostradą trzeba było zapłacić 1,74 euro/litr, podczas gdy na stacjach zlokalizowanych przy autostradzie 2,16 euro/litr. Średnio za olej napędowy na stacjach benzynowych poza autostradą trzeba było zapłacić 1,70 euro/litr, podczas gdy na stacjach benzynowych przy autostradzie 2,06 euro/litr.

W czasie badania za litr oleju napędowego płacono zatem średnio 36 centów więcej na stacji benzynowej przy autostradzie, a za benzynę (Super E10) nawet 42 centy.

W niektórych przypadkach cena różniła się jednak bardziej – w obrębie jednej z par stacji benzynowych nawet o prawie 70 centów dla Super E10 i nieco poniżej 56 centów dla diesla. Mimo że niektóre różnice zmniejszyły się nieco od okresu badania w połowie i pod koniec marca bieżącego roku, to jednak odchylenie jest nadal znaczące.

–  Różnice cenowe, które wykazał nasz marcowy test, były ogromne – mówi ekspert ds. rynku paliwowego ADAC, Christian Laberer. –  Od tego czasu rynek paliw się uspokoił, ale różnice cenowe między stacjami benzynowymi przy autostradzie a tymi poza autostradą wciąż są duże. Podstawowe wnioski z naszego badania wcale się nie zmieniły –  dodał Laberer.

Mniej wyrozumiały jest Gerhard Hillebrand, przewodniczący ADAC ds. transportu, który ostro krytykuje aż tak duże różnice cenowe.

– Jeśli koncerny naftowe sprzedają swoje paliwo na autostradzie o kilka centów drożej niż gdzie indziej, można to zrozumieć. Jednak nie mogę zrozumieć skali tych dodatkowych opłat, które stwierdziliśmy w naszym badaniu – podkreślił. – To jest po prostu bezczelne - powiedział Hillebrand.

Eksperci za ADAC w podsumowaniu raportu podają, że posiadając auto o zbiorniku paliwa mającym 50 litrów pojemności, tankując poza autostradami można jednorazowo zaoszczędzić nawet około 20 euro!
Dodatkowo, średnio w skali kraju ceny paliw są najniższe między godziną 18 a 22.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty