Cena skutecznego hamowania

Redakcja

Zdaniem jednej z wiodących firm światowych produkujących klocki hamulcowe w większości przypadków, dostawcy klocków hamulcowych na rynek polski stosują do produkcji klocków tylko kilka rodzajów materiałów, a często zaledwie dwa.

 

Niewielka liczba komponentów obniża cenę produktu, jednakże nie gwarantuje skuteczności w różnych warunkach (ostre hamowanie, jazda w górach, częste hamowanie) Są to na ogół produkty średniej jakości, przeznaczone dla niezbyt wymagającego klienta, który jeździ wolno w obszarach zabudowanych.(o współczynniku tarcia "na zimno" rzędu µ=0,20-0,27). Tymczasem materiał cierny jest mieszaniną wielu składników (np.15), z których każdy wpływa na jego parametry eksploatacyjne. Na przykład Ferodo ma w swojej ofercie ponad 50 różnych materiałów ciernych, umożliwiających precyzyjny dobór ich charakterystyk do konkretnych wymagań. Umiejętność odpowiedniego doboru składników decyduje o jakości i przydatności materiału.

 

Uwaga na parametry

 

Przy doborze klocków jakiegoś producenta należy zatem kierować się analizą wieloparametrową. Najrozsądniej jest korzystać z wyników testów klocków prowadzonych przez producentów samochodów i używać produktów przez niego homologowanych oraz stosowanych na pierwszy montaż.

Chcąc poprawić jedne właściwości, można pogorszyć inne. Przykładowo, decydując się na klocki o bardzo cichej pracy (zmniejszona podatność na pisk), musimy się liczyć z pogorszeniem efektywności ich hamowania (zmniejszony współczynnika tarcia), a także z ich niższą trwałością( szczególnie w trudnych warunkach pracy przy podwyższonych temperaturach).

 

Zaufać jakości

 

W zasadzie wszyscy liczący się europejscy producenci systemów hamulcowych Bosch,Lucas,Bendix,Ate) dostarczając je na pierwszy montaż , korzystają głównie z klocków hamulcowych produkowanych z wysoce specjalizowanych i uznanych firmach producenckich.

 

W przypadku wyposażenia pierwotnego najwięksi producenci systemów hamulcowych współpracują z czołowymi producentami klocków, jak Ferodo, Jurid, Pagid, Textar czy Roulunds, mającymi w swym programie jakość pierwszego montażu OE , OES. Żadna z renomowanych firm produkujących klocki hamulcowe nie ma w ofercie 100% jakości OE, OES, ponieważ ze względu na koszty użytych materiałów są to klocki drogie. Rzadko kiedy ten udział przekracza 30%. Natomiast w przypadku rynku wtórnego, producenci systemów hamulcowych oferują pod swoim logiem klocki o jakości aftermarketowej IAM, które są tańsze nawet o 70% od jakości OE. Są wyjątki. Bosch na rynek wtórny kieruje klocki o jakości pierwszego montażu. Potwierdza to znak identyfikacji materiałowej producenta wybity na płytce nośnej klocka. I tak np. na klockach do Peugeota 206 jest wybity napis "Ferodo", na klockach do Skody Octavii mamy "Pagid", a klockach Forda Modeno jest to "TX". Skąd te oznakowanie? Powodem są wymagania prawne, które nakładają obowiązek trwałej identyfikacji producenta części trafiającej na pierwszy montaż.

 

Liczy się dobra mieszanka

 

Najważniejsze wymagania stawiane okładzinom ciernym to: bezpieczeństwo, komfort i trwałość. Podczas projektowania pojazdu, producent systemu hamulcowego zbiera dane dotyczące parametrów pojazdu, warunków eksploatacji i specjalnych wymagań klientów. Ma to ułatwić odpowiedni dobór materiału ciernego. Podczas prób na stanowisku sprawdza się przydatność eksploatacyjną, komfort użytkowania i zużycie wkładki ciernej. Jeśli wyniki prób są pozytywne, odbywają się próby drogowe, podczas których sprawdza się przydatność eksploatacyjną, zużycie podczas pracy ciągłej, maksymalne obciążenia podczas jazdy w górach i tzw. komfortu, czyli poziom drgań i hałasu pochodzących od hamulców. Jeśli wszystkie wyniki prób są zadowalające, klocek hamulcowy dopuszcza się do produkcji.

 

Elementem decydującym o jakości klocków hamulcowych jest mieszanka, z której wykonana jest okładzina cierna, nic więc dziwnego w tym, że receptury są tajemnicą producentów. Większość okładzin ciernych jest wykonywanych z pięciu podstawowych grup surowców. Są to: metale, włókna, środki adhezyjne, wypełniacze i spoiwa. W zależności od zastosowania hamulców i wymaganego współczynnika tarcia kinetycznego, klocki hamulcowe o najwyższej jakości OE OES, mają dobieraną mieszankę indywidualnie do danego typu lub typoszeregu pojazdu. Mieszanka okładziny ciernej do samochodów wyższej klasy zawiera więcej drogich materiałów zwiększających współczynnik tarcia niż do małych samochodów.

Do produkcji klocków o jakości aftermarketowej IAM stosuje się od 3 do 8 różnych mieszanek, a więc niejednokrotnie ta sama mieszanka jest stosowana dla klocka do samochodu dużego i małego, jednak do tego pierwszego potrzeba lepszych i pewniejszych hamulców. Przykładowo do produkcji klocków linii Premium firmy Bosch, dzięki współpracy z producentami o jakości OE, stosuje się ponad 160 różnych mieszanek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty