Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Data nadal nieznana

Stanisław Rochowicz
1 października 2018 roku to przewidywana – ale nadal niepewna – data wprowadzenia ułatwień dla kierowców, polegająca na braku konieczności wożenia ze sobą dokumentu polisy OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu.Fot. Grzegorz Olkowski
1 października 2018 roku to przewidywana – ale nadal niepewna – data wprowadzenia ułatwień dla kierowców, polegająca na braku konieczności wożenia ze sobą dokumentu polisy OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu.Fot. Grzegorz Olkowski
1 października 2018 roku to przewidywana – ale nadal niepewna – data wprowadzenia ułatwień dla kierowców, polegająca na braku konieczności wożenia ze sobą dokumentu polisy OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ogromnym ułatwieniem dla kierowców ma być wprowadzenie przepisów, które sprawią, że nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Niestety, cała operacja przypomina jednak brazylijski serial ciągnący się miesiącami, z nagłymi zwrotami akcji. Oto bowiem nowelizacja ustawy weszła już w życie i - teoretycznie - moglibyśmy już jeździć bez konieczności posiadania wyżej wymienionych dokumentów przy sobie. Teoretycznie. Bowiem o rzeczywistej dacie wprowadzenia tego ułatwienia ma zadecydować minister cyfryzacji, który najpóźniej 3 miesiące przed terminem ma wydać odpowiedni komunikat.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas rozmowy w jednej ze stacji radiowych miał powiedzieć, że przepisy o możliwości pozostawienia dowodu rejestracyjnego i polisy OC w domu zaczną obowiązywać od 1 października 2018 roku. Co podchwyciło wiele internetowych portali jako pewną datę.

Tymczasem jak ustaliły motofakty.pl w rozmowie z biurem prasowym Ministerstwa cyfryzacji wynika, że jest to tylko kolejna z proponowanych dat wejścia w życie tych przepisów, która nie musi okazać się prawdziwa. 

Największą przeszkodą jest prawidłowe funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – słynnego CEPiK w wersji 2.0. Dzięki temu systemowi służby, które mogą kontrolować kierowców mają mieć dostęp do danych pozwalających na zweryfikowanie posiadania polisy OC oraz zarejestrowania pojazdu.
Niestety, CEPiK nadal funkcjonuje z pewnymi problemami, a dodatkowo w dniu wczorajszym resort cyfryzacji zmagał się z potężną awarią systemu informatycznego, który praktycznie sparaliżował działanie urzędów (w tym wydziały komunikacji).
Dlatego też datę 1 października należy nadal traktować hasłowo.

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

 

Warto także pamiętać, że obecnie za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 złotych.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty