Auta ze starą metryką i duszą

gazeta.pomorska
Auta ze starą metryką i duszą
Auta ze starą metryką i duszą
Bogdan Sekuła, listonosz z Ostromecka, remontuje swojego chevroleta z 1931 roku. - Będzie piękny - zapewnia. Takich jak on w Kujawsko-Pomorskim naszym regionie wielu. Ale najstarsze auto zarejestrowane w Polsce to adler.
Auta ze starą metryką i duszą
Auta ze starą metryką i duszą

Ten piękny samochód sprowadziłem za pośrednictwem specjalistycznej firmy w Grudziądzu ze Stanów Zjednoczonych - opowiada Bogdan Sekuła. - Nie powiem, ile mnie to kosztowało, bo to takie męskie hobby i lepiej, by żona nie wiedziała.

To chevrolet specjal sedan. Jak na tamte czasy, można popularnie powiedzieć, że był „wypasiony". Wyposażony w benzynowy silnik pojemności 3,2 litrów, górnozaworowy.

Właściciel pracuje przy nim w wolnych chwilach. Wóz nie jest jeszcze zarejestrowany, choć ma komplet dokumentów ze Stanów i z odpraw celnych.

Wcześniej Bogdan Sekuła miał powojennego składaka „dekawkę" i moskwicza z roku 1955. Stary chevrolet to być może perła w koronie przyszłej kolekcji pana Bogdana, ale jak sam podkreśla, wielu pasjonatów dawnej motoryzacji ma na tym polu o wiele większe osiągnięcia.

Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych informuje, że najstarszym autem zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest adler. Właścicielem jest kierowca z Warszawy. Samochody tej marki produkowano we Frankfurcie nad Menem od roku 1900. Wcześniej zakłady zajmowały się produkcją rowerów i maszyn do pisania.

W CEPiK-u jest ponad 455 zabytkowych aut, wyprodukowanych jeszcze przed 1940 rokiem. Najwięcej jest w województwie mazowieckim. Najpopularniejszymi markami są: Ford, DKW, BMW, Citroen, Mercedes-Benz.

W naszym regionie jest sporo popularnych niegdyś syrenek. To rodzima produkcja. Tych zarejestrowanych jest 38 (w całej Polsce - 460). „Na chodzie" jest także 1100 trabantów - naczelnej produkcji Niemieckiej Republiki Demokratycznej, w tym 129 w województwie kujawsko-pomorskim.
Natomiast najstarszymi, bo wyprodukowanymi w 1919 roku motocyklami są: Harley Davidson i Levis Popular. Harley Davidson zarejestrowany jest właśnie w naszym regionie. Z kolei Levis Popular zarejestrowano w województwie lubelskim.

Jeśli były pojazdy, to musiało być też prawo regulujące ich poruszanie po drogach.

- Na ziemiach polskich najbardziej rozwinięty cywilizacyjnie był zabór pruski. Dotyczyło to także początków motoryzacji i nowoczesnej komunikacji - mówi Jerzy Kociszewski z Bydgoszczy, autor „Historii prawa jazdy" publikowanej w ogólnopolskim miesięczniku „Szkoła Jazdy". - Pierwsze prawo jazdy wydano w roku 1896, pierwsze znaki drogowe pojawiły się dopiero w roku 1908 i było ich tylko pięć rodzajów.

Jak dodaje Kociszewski, w odrodzonej Polsce, w 1918 roku, powstały pierwsze komisje egzaminacyjne dla przyszłych kierowców. Zasiadali w nich członkowie automobilklubów i wojskowi szkolący wcześniej rekrutów dla armii austro-węgierskiej. 

Marek Weckwerth
[email protected]
tel. 52 32 63 184 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty