Najczęstsze przyczyny wypadków na drogach

(ip)
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to akcja społeczna, której organizatorzy, dzięki działaniom informacyjno- edukacyjnym, starają się ograniczyć liczbę ofiar na polskich drogach. Poniżej ciekawe informacje na temat najczęstszych przyczyn wypadków.
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar", to akcja społeczna, której organizatorzy, dzięki działaniom informacyjno- edukacyjnym, starają się ograniczyć liczbę ofiar na polskich drogach.  Poniżej ciekawe informacje na temat najczęstszych przyczyn wypadków.


Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


Niebezpieczny sok grapefruitowy!

Sok grejpfrutowy w połączeniu z niektórymi lekami stosowanymi do łagodzenia objawów alergii, powoduje zaburzenia rytmu serca. Pamiętaj by zawsze uważać na to co jesz przed lub po przyjęciu leku. Poza wspomnianym sokiem niebezpieczną mieszankę z lekami powodują też napoje energetyczne.

**CZYTAJ TAKŻE

Jak zmniejszyć liczbę wypadków na drogach?Dzieci sprawcami wypadków samochodowych?

**

Dzieci sprawcami wypadków samochodowych!
Co drugi badany kierowca, jako czynnik najbardziej rozpraszający podczas jazdy uznał DZIECI! Badania przeprowadzone przez jeden z brytyjskich serwisów internetowych pokazują, że kłócące się na tylnym siedzeniu maluchy stwarzają takie samo zagrożenie, jak jazda po pijaku. Badacze odkryli, że podczas jazdy z przekrzykującym się rodzeństwem, szybkość reagowania kierowcy spada o 13 proc., co wydłuża czas hamowania o 4 metry. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku wzrasta o 40 proc. a poziom stresu rośnie o jedną trzecią. Badania potwierdziły też, że bardzo rozpraszający podczas jazdy jest telefon komórkowy (za najbardziej rozpraszający uznało go 18 proc. respondentów), nawigacja satelitarna (wskazało ją 11 proc. badanych). Co siódmego badanego najbardziej w samochodzie rozpraszają dorośli pasażerowie.

Maniacy gier video, brawurowymi kierowcami!
Potwierdziły to badania przeprowadzone na 2 tys. kierowców w wieku 17- 39 lat. Fascynaci samochodowych gier komputerowych czują się pewniej za kierownicą i tym samym są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań w "realu". Znacznie częściej przejeżdżają na czerwonym świetle, czy wyprzedzają w niedozwolonych miejscach. Pamiętajmy zatem by poruszając się po ulicach stosować się do zasad kodeksu drogowego a nie reguł, które obowiązują w grach komputerowych. W "realu" mamy tylko jedno życie!

43 procent kobiet prowadzi samochód w szpilkach!
Sondaże pokazują, że w odpowiednim obuwiu sportowym samochód prowadzi tylko połowa badanych kobiet. Wprawdzie przepisy nie regulują kwestii obuwia, w jakim powinniśmy prowadzić samochód, ale rodzaj butów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie niebezpieczne podczas jazdy są buty letnie typu japonki czy klapki, które mogą podczas jazdy zablokować pedał hamulca.


Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


Przysypiasz za kierownicą?

Są proste triki, które cię rozbudzą: włącz radio, przetrzyj twarz mokrą chusteczką, possij miętówkę lub żuj gumę do żucia. Tradycyjna mała czarne czy napój energetyczny  są dobrym środkiem pobudzającym ale krótkotrwałym. Z pomocą w sytuacjach ekstremalnych przychodzi infrastruktura drogowa np. specjalna, chropowata budowa pasów bocznych na jezdni.

Eksperci radzą, gdy czujemy pierwsze objawy zmęczenia: ciężkie powieki, ból głowy, mamy opóźnioną reakcje natychmiast zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu. Warto pospacerować, przewietrzyć auto a najlepiej "uciąć" sobie drzemkę. Nawet kilkunastominutowy sen daje dużo nowych pokładów energii.  
    
Kulturalni stosują suwak
"Jazda na suwak" to pewna kultura jazdy, która ma na celu usprawnienie ruchu drogowego. "Suwak" należy stosować w momencie zwężania się drogi, gdy jeden z pasów - jakby powiedział laik - ulega zanikowi. Pojazdy z głównego pasa powinny jechać płynnie, bez zatrzymywania, zachowując dystans między sobą. Tymczasem zwykle osoby, które chcą wjechać z sąsiedniego pasa, są traktowane ja "intruzi". W jeździe na suwak (lub na zakładkę) chodzi o to, żeby wpuszczając samochody z sąsiedniego pasa nie zatrzymywać się. Wówczas przepustowość przewężenia jest wykorzystana w największym  stopniu. Ten kulturalny i funkcjonalny sposób zachowania się na drodze, jest bardzo popularny w Niemczech, Holandii i Szwecji.


Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA


Trance i house zabija?

Tempo w jakim wybijany jest rytm muzyki, której słuchamy podczas jazdy samochodem ma ogromny wpływ na zachowania kierowców na drodze. Badania na symulatorach pokazały, że osoby słuchające dynamicznej muzyki nie tylko jechały szybciej, ale i były bardziej skłonne do ryzykownych zachowań za kierownicą. Miały też ponad dwa razy więcej wypadków, niż te osoby, które słuchały wolnych utworów. Najbardziej niebezpiecznymi gatunkami muzycznymi okazały się trance i house.
         
Promil alkoholu przez komórkę?
Czy wiesz, że kierowca rozmawiający przez komórkę czy piszący sms może reagować tak wolno, jakby miał prawie promil alkoholu we krwi. Poza tym używanie komórki za kierownicą powoduje wolniejszą jazdę i trudności ze zmienianiem pasa ruchu, co utrudnia innym jazdę.

Miliony "utopione" przez komórki.
Według danych Komendy Głównej Policji polscy kierowcy rocznie płacą mandaty na sumę kilku milionów złotych za wykroczenia związane z używaniem telefonów komórkowych. Pamiętajmy kodeks drogowy wyraźnie reguluje: "Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."

**CZYTAJ TAKŻE

Uważasz się za dobrego kierowcę? Weź udział w konkursie GDDKiA!Miejski szlak bezpieczeństwa w Warszawie

**
 


Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


Kierowco sprawdź się!

To takie proste! Wystarczy w dniach 10-23.06 wejść na stronę www.drogikierowco.pl i odpowiedzieć na pytania z Narodowego Testu Bezpieczeństwa Drogowego. Wyniki można sprawdzić zaraz po wypełnieniu testu. 10 osób, które uzyska największą ilość punktów i zakończy internetowy test w najkrótszym czasie, przejdzie do finału. Finał odbędzie się 3 lipca o godz. 12.00 na aerodromie w Sochaczewie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Test to element ogólnonarodowej akcji - Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar".

Ważne SMSy w pierwszy weekend wakacji
Komórka nie musi być naszą zmorą, może służyć na drodze pomocą. Od 24 do 26 czerwca podczas akcji "Weekend bez Ofiar" każdy kierowca może otrzymać informację o sytuacji na drodze. Wystarczy przed wyjazdem wysłać sms pod numer 71551 i wpisać kod swojego województwa. Koszt sms-a to 1 zł + VAT, regulamin akcji na stronach www.weekendbezofiiar.pl.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty