Zamontują kamery we wszystkich kieleckich autobusach

Karol Biela
Zamontują kamery we wszystkich kieleckich autobusach
Zamontują kamery we wszystkich kieleckich autobusach
Od wtorku zacznie się montaż monitoringu w kieleckich autobusach. Od koniec lipca we wszystkich pojazdach będą działać kamery, teraz są one tylko w ich części.
Zamontują kamery we wszystkich kieleckich autobusach
Zamontują kamery we wszystkich kieleckich autobusach

W tym tygodniu zaczną się prace związane z montażem kolejnych tablic elektronicznych z rozkładami jazdy na przystankach.

- Firma, która wygrała przetarg powinna zamontować kamery do września, ale zobowiązała się, że zakończy prace wcześniej. W lipcu kamery powinny być podłączone – informuje Barbara Damian, zastępca dyrektora w Zarządzie Transportu Miejskiego w Kielcach.

W poniedziałek pracownicy z poznańskiej firmy przyjechali do Kielc, a od wtorku zaczną montaż kamer. W przegubowcach będzie po 9 urządzeń, a w krótszych pojazdach po 8.

Zarejestrują one wszystkie wydarzenia w autobusie i w jego otoczeniu. Zapis ma być przechowywany 15 dni i w tym czasie będzie można go odtworzyć, jeśli będzie potrzeba.

Monitoring będzie zamontowany w 150 autobusach, czyli we wszystkich, w których nie było go do tej pory. Obecnie działa on w 30 pojazdach kupionych za unijne pieniądze, czyli na liniach o numerach powyżej 100.

W autobusach, w których działają kamery jest mniej zniszczeń spowodowanych przez wandali. Łatwiej wyjaśnić spory między pasażerami a kontrolerami.

W tym tygodniu rozpoczną się prace także przy montażu tablic elektronicznych na przystankach.
- Tablice pojawią się dopiero po wakacjach. Do tego czasu będzie doprowadzana sieć zasilająca do przystanków i montowane słupy, na których zawisną tablice – dodaje dyrektor.

Wyjaśnia, że część słupów stanie w miejscach, które mogą wydawać się nieodpowiednie. – Osiemdziesiąt przystanków w Kielcach zostanie przebudowanych pod koniec tego roku i w przyszłym. Część z nich będzie miała większe wiaty lub przesunięte o kilka czy kilkanaście metrów w stosunku do obecnych. Słupy montujemy biorąc pod uwagę te planowane zmiany w przystankach – tłumaczy.

Elektroniczne tablice z rozkładami jazdy zamontowano w ubiegłych latach na 26 przystankach, a teraz zostaną zawieszone na kolejnych 34. Wybrano przede wszystkim główne ulice miasta, miejsca, z których odjeżdża wiele linii autobusowych i czeka mnóstwo pasażerów, między innymi Warszawską, Czarnowską, Seminaryjską, Grunwaldzką.

Zakup tablic i kamer zostanie sfinansowany z oszczędności, które powstały po realizacji unijnego projektu "Rozwój komunikacji publicznej w systemie metropolitalnym". 

Agata KOWALCZYK 

"Echo Dnia"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty