W województwie kujawsko-pomorskim są drogi wysokiego ryzyka

gazeta.pomorska
W województwie kujawsko-pomorskim są drogi wysokiego ryzyka
W województwie kujawsko-pomorskim są drogi wysokiego ryzyka
Jeśli chcesz żyć, nie jedź „jedynką”! To najbardziej niebezpieczna trasa w województwie kujawsko-pomorskim. Ale szos, na których łatwo o wypadek, jest u nas znacznie więcej.
W województwie kujawsko-pomorskim są drogi wysokiego ryzyka
W województwie kujawsko-pomorskim są drogi wysokiego ryzyka

Nasz region generalnie należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju - wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków wynosi tu 16,8, wskaźnik rannych - 112,7.

 

Większe ryzyko jest tylko naPodlasiu - odpowiednio 17,1 i 126,5. A już w Pomorskiem na 100 wypadków ginie statystycznie „tylko" 6,5 osób. Wyższy jest za to odsetek rannych - 129,1. Todane Komendy Głównej Policji.

Uważaj na „jedynce"

Największe ryzyko wypadku jest na drogach krajowych, a więc głównych trasach, najbardziej ruchliwych. Jak informuje kom. Adam Sobecki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy WojewódzkiejPolicji w Bydgoszczy, w pierwszym kwartale tego roku na drogach krajowych regionu wydarzyło się 59 wypadków, w których zginęło 13 osób, ranne zostały 72.

Najbardziej niebezpieczną drogą w Polscejest wiodąca przez województwa południowe krajowa „czwórka" (168 wypadków nakażde 100 km), ale na drugim miejscu plasuje się „jedynka", która przecina Polskę z południa na północ i wiedzie także przez Kujawy i Pomorskie (130 wypadków na 100 km).

Na innych traktach przebiegających przezregion też łatwo o nieszczęście. Na DK nr 5 - piątej w rankingu ryzyka - zdarzasię 67 wypadków na 100 km. I jeszcze ósma na czarnej liście DK nr 10 - na niejmamy 57 wypadków na 100 km.

- Trudno się dziwić, że najwięcej wypadków zdarza się na głównych drogach kraju. Bo choć te drogi stanowią tylko 5-6 procent wszystkich dróg w Polsce, towłaśnie na nich odbywa się aż 75 procent całego ruchu - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na bocznych traktach mniejsze ryzyko

Nadrogach wojewódzkich odnotowano 41 wypadków, 11 zabitych, 43 rannych. Na„powiatówkach" było 65 wypadków, 10 zabitych, 82 rannych. Na drogach gminnychdoszło do 38 wypadków, 5 osób zginęło, 37 zostało rannych.

- Niepokoi też tak dużo wypadków na drogach powiatowych - mówi podinsp. Robert Olszewski, naczelnik wojewódzkiej „drogówki". - To może wynikać z faktu, że w kryzysie coraz więcej ludzi jeździ wspólnym środkiem transportu. Gdy zaś dochodzi do wypadku, liczba ofiar jestjednorazowo duża.

Do ideału daleko

W 2012 r. w całym kraju wydarzyło się ponad 37 tys. wypadków drogowych. Naszczęście ta liczba spada - w 2011 r. było ich o 3 tys. więcej. W Kujawsko-Pomorskiem w 2012 r. było 1319 wypadków, zabitych 222, rannych 1486.

Marek Weckwerth

[email protected] 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty