Szybciej i wygodniej na Śląsk - w piątek otwarcie nowej obwodnicy

Karol Biela
Szybciej i wygodniej na Śląsk - w piątek otwarcie nowej obwodnicy
Szybciej i wygodniej na Śląsk - w piątek otwarcie nowej obwodnicy
W listopadzie 2011 roku podczas prac ziemnych w miejscowości Prząsław odkryto… cmentarz sprzed blisko tysiąca lat. Archeologiczne znalezisko na szczęście nie pogrzebało planów związanych z terminem zakończenia budowy. W piątek trasą pojadą pierwsze samochody.
Szybciej i wygodniej na Śląsk - w piątek otwarcie nowej obwodnicy
Szybciej i wygodniej na Śląsk - w piątek otwarcie nowej obwodnicy

Jak informuje Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, działania związane z przekierowaniem ruchu na nową drogę powinny rozpocząć się o godzinie 12.

Na nową obwodnicę wjedziemy z drogi numer 78 przez nowe rondo w miejscowości Prząsław, z drogi numer 7 poprzez węzeł zespolony komunikujący wschodnią i północną obwodnicę Jędrzejowa, z ulicy Kieleckiej w Jędrzejowie poprzez nowe łącznice węzła, z drogi wojewódzkiej numer 728 poprzez nowy węzeł w Wilanowie.

- W związku ze zmianą organizacji ruchu zdjęte zostaną ze wschodniej obwodnicy Jędrzejowa znaki informujące o objazdach w czasie budowy. Równolegle z otwarciem obwodnicy nie zmieni się natomiast organizacja ruchu w samym Jędrzejowie wprowadzona na czas realizacji inwestycji. Informacje o ewentualnych zmianach wprowadzanych w terminie późniejszym podawane będą na bieżąco – zaznacza Małgorzata Pawelec.

NAJWIĘKSZA W TYM ROKU

Północna obwodnica Jędrzejowa to największa inwestycja drogowa w regionie świętokrzyskiego zrealizowana i zakończona w tym roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. Roboty budowlane wykonane w latach 2010-2012 kosztowały 186 milionów złotych. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Unię Europejską. Wartość całego projektu wyniosła około 250 mln złotych, a dofinansowanie - około 110 milionów złotych.

PARAMETRY OBWODNICY

Północna obwodnica Jędrzejowa ma dwie jezdnie i parametry GP, czylidrogi głównej o ruchu przyspieszonym. Trasa o długości blisko 8 kilometrów łączy miejscowość Prząsław z węzłem kieleckim na istniejącej już wschodniej obwodnicy Jędrzejowa w ciągu drogi ekspresowej S7.

W ramach inwestycji powstały obiekty zapewniające bezkolizyjny ruch, takie jak wiadukt nad drogą powiatową Prząsław-Tyniec, wiadukt nad obwodnicą w ciągu drogi powiatowej Jędrzejów-Lasków, kładka dla pieszych nad obwodnicą w miejscowości Wilanów, węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy z nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej 728, wiadukt w ciągu obwodnicy nad istniejącą drogą wojewódzką 728 Jędrzejów-Grójec, wiadukt w ciągu obwodnicy nad linią kolejową Warszawa-Kraków, wiadukt nad obwodnicą w ciągu ulicy Kieleckiej jako część węzła zespolonego na skrzyżowaniu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej 78.

CMENTARZ POD DROGĄ

Z realizacją inwestycji wiąże się ciekawa historia. W listopadzie 2011 roku podczas prac ziemnych w miejscowości Prząsław pracownicy natknęli się na... ludzkie kości. Do badań przystąpili archeolodzy. To, co znaleźli, przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że stanowisko to cmentarz sprzed blisko tysiąca lat, na którym znajdowało się aż 50 grobów.

- W wielu miejscach odkryto kompletne, doskonale zachowane ludzkie szkielety. Archeolodzy natrafili przy szczątkach mężczyzn na noże i okucia pasów, a przy szkieletach kobiet na szklane i metalowe paciorki, pierścionki, szpile, a także kabłączki skroniowe. W sumie 70 średniowiecznych drobiazgów, w tym monety – wspomina Małgorzata Pawelec. 

Paweł Więcek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty