System rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Nowa broń nie tylko drogówki

Mariusz Michalak / Policja.pl
Fot. Mariusz Kapała
Fot. Mariusz Kapała
Komenda Stołeczna Policji przystąpiła do projektu pod nazwą „ANPRS – jako narzędzie walki z przestępczością zorganizowaną”, co po polsku można odczytywać jako ARTR, czyli Automatyczne Rozpoznawanie Tablic Rejestracyjnych. System wspomoże w działaniu m. in. policjantów wydziału do walki z przestępczością samochodową, a także pion ruchu drogowego.

- Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie skuteczności polskich służb ścigania , w tym zapobieganie i wykrywanie przestępczości zorganizowanej poprzez  zapewnienie funkcjonariuszom organów ścigania dostępu do nowych technologii umożliwiających walkę z przestępczością. Mowa tu przede wszystkim o funkcjonariuszach wydziału do walki z przestępczością samochodową, których system wspomoże w skuteczniejszym namierzaniu złodziei samochodowych. Wdrożenie systemu usprawni również pracę policjantów drogówki. Z założenia ma on wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu na drogach garnizonu stołecznego - czytamy w komunikacie policji.

Komenda Stołeczna Policji w ramach projektu planuje zakupić elementy systemu ANPRS, a w szczególności, serwer centralny wraz z oprogramowaniem do ANPRS oraz  mobilne platformy szkoleniowe, na których zostaną przeszkoleni funkcjonariusze z wydziałów: kryminalnego, do walki z przestępczością samochodową, wywiadowczo - patrolowego, do walki z przestępczością gospodarczą, do walki z przestępczością narkotykową, do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw oraz funkcjonariusze z ww. wydziałów z komend rejonowych i powiatowych. Ogółem będzie to 400 policjantów i policjantek.

Policja informuje, że system będzie mógł być wykorzystany również w sytuacjach takich jak uruchomienie procedury „Child Alert” – uprowadzenia dziecka, dając możliwość sprawdzenia, czy samochód sprawcy uprowadzenia poruszał się po terenie działań KSP.

Wartość projektu została oszacowana na 3 766 000 złotych, co stanowi 876 tysięcy euro. Warto dodać, że  85% tej kwoty pochodzi z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Pozostałą część, 15% sfinansowała Komenda Stołeczna Policji.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty