Sędzia obali sądy 24-godzinne?

Ewa Drzazga
Sądy 24-godzinne niezgodne z konstytucją? Jeśli wątpliwości się potwierdzą, to ustawa może zostać zawieszona, a pijani kierowcy przestaną być sądzeni w trybie przyspieszonym.

Sądy 24-godzinne niezgodne z konstytucją? Sędzia Piotr Nowak ma tak poważne podejrzenia, że wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją trzech artykułów ustawy o orzekaniu w trybie przyspieszonym. Jeśli wątpliwości sędziego się potwierdzą, to ustawa może zostać zawieszona, a pijani kierowcy przestaną być sądzeni w trybie 24-godzinnym.

 

Szef bełchatowskiego sądu grodzkiego wątpliwości, co do legalności sądów 24-godzinnych, miał już na etapie tworzenia ustawy. - Kwestią czasu było trafienie na przypadek, w którym znalazłyby potwierdzenie - mówi sędzia Piotr Nowak po sześciu miesiącach obowiązywania jej zapisów.

 

Sędzia obali sądy 24-godzinne?

Kierowca, którego zatrzymała policja, miał w wydychanym powietrzu 3,8 promila alkoholu. Miał być sądzony w trybie przyspieszonym, ale zanim wytrzeźwiał, minęło ponad 20 godzin. - Ile pozostało mu czasu na przygotowanie obrony? - zastanawia się sędzia Nowak. - Nie podważam całej ustawy. Pytania dotyczą tylko kilku kwestii.

 

Chodzi m.in. o to, że po przedstawieniu zarzutów sąd wyznacza określony czas na przygotowanie obrony. W przypadku sądów 24-godzinnych może się zdarzyć, że obrońca na przygotowanie będzie miał kilkanaście minut. Sprawa bardziej się komplikuje, gdy obrońca rezygnuje z prowadzenia sprawy. Wtedy, jeżeli oskarżony sam nie wybierze kolejnego adwokata, sąd ustanawia obrońcę z urzędu. - Oskarżony jest pozbawiony wolności, więc nie może skontaktować się z obrońcą, z którym by chciał - sędzia Piotr Nowak wskazuje na kolejne luki. - Z urzędu dostaje takiego, który akurat dyżuruje, nie ma żadnej możliwości wyboru.

 

W Ministerstwie Sprawiedliwości zastrzeżeń bełchatowskiego sędziego nie podzielają. Według Sławomira Różyckiego z MS, prawo do obrony ograniczone nie jest. - Oskarżony ma zapewnionego profesjonalnego obrońcę, poza tym tryb przyspieszony dotyczy tylko przestępców przyłapanych na gorącym uczynku albo bezpośrednio po tym - dodaje. - Czyli z reguły w takich sytuacjach, w których materiału dowodowego jest niewiele i które nie wymagają dłuższego czasu na przygotowanie się.

 

Rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny pytań bełchatowskiego sędziego to kwestia kilku miesięcy. - Jeśli Trybunał uzna wskazane artykuły za niezgodne z konstytucją, wypadną z obiegu prawnego - tłumaczy Grażyna Grzegorska z biura prasowego TK. - Może jednak dojść do takiej sytuacji, że wypadnięcie tych artykułów zawiesi funkcjonowanie całości.

 

Oznaczałoby to, że pijani kierowcy przestaliby być sądzeni w trybie 24-godzinnym, jak ma to miejsce w chwili obecnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty