Samochód skontroluje trzeźwość

(mp)
Od przyszłego roku Volvo S80, V70 oraz XC70 dostępne będą opcjonalnie z urządzeniem Alcoguard badającym trzeźwość kierowcy.

Fot. Volvo
Fot. Volvo

 

Alcoguard wykorzystuje technologię ogniw paliwowych - tę samą, która jest na wyposażeniu większości sił policyjnych w Europie. Przed uruchomieniem samochodu kierowca musi dmuchnąć w bezprzewodowy, ręczny aparat wielkości małego pilota. Jest on przechowywany i ładowany w schowku za konsolą środkową.

 

Powietrze wydychane przez kierowcę jest analizowane w aparacie, który następnie przekazuje rezultaty drogą radiową do elektronicznego układu sterowania samochodu. Jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy przekroczy 0,2 mg/l, nie będzie można uruchomić silnika. Dzięki nowoczesnym czujnikom nie ma możliwości użycia zewnętrznych źródeł powietrza, np. pompy, aby oszukać system.

Fot. Volvo
Fot. Volvo

 

- Technologia ogniwa paliwowego daje najlepsze wyniki. W odróżnieniu od półprzewodników, ogniwa paliwowe reagują wyłącznie z etanolem i niczym więcej. W ogniwie paliwowym cząsteczki etanolu przechodzą przez czułą membranę i tworzy się prąd elektryczny. Następnie mierzone jest napięcie prądu. Silniejszy prąd wskazuje, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się więcej alkoholu - tłumaczy David Nilsson, kierownik ds. technicznych projektu Alcoguard w firmie Volvo Cars.

 

Rezultaty testu alkomatem są wyświetlane za pomocą trzech diod znajdujących się na urządzeniu ręcznym.

Zielona: 0,0 - 0,1 mg/l alkoholu, silnik może być uruchomiony

Żółta: 0,1 - 0,2 mg /l alkoholu, silnik może zostać uruchomiony, ale kierowca nie powinien prowadzić

Fot. Volvo
Fot. Volvo

Czerwona: ponad 0,2 mg /l alkoholu, silnik nie zostanie uruchomiony

 

Wyświetlacz informacyjny samochodu pokazuje komunikaty pomagające kierowcy w użytkowaniu systemu, np. Informację, że kierowca powinien dłużej dmuchać w urządzenie. Rezultaty testu alkomatem są przechowywane przez 30 minut po wyłączeniu silnika, zatem kierowca nie musi powtarzać całej procedury od nowa za każdym razem, kiedy zatrzymuje na chwilę samochód.

 

Limit 0,2 mg/l jest zgodny ze szwedzkim ustawodawstwem. Na rynkach, na których obowiązują inne limity, ustawienie to może zostać zmienione w dowolnym autoryzowanym serwisie Volvo. Kalibracja oraz wymiana baterii w urządzeniu ręcznym są przeprowadzane podczas regularnych przeglądów pojazdu. Jeśli kolejny nabywca samochodu nie będzie chciał używać systemu, dealer może w łatwy sposób usunąć urządzenie z auta.

 

Tester jest urządzeniem bezprzewodowym, co umożliwia kierowcy wyniesienie go z samochodu. Chociaż wyniki testu na zawartość alkoholu we krwi wykonywane za pomocą urządzenia są zawsze precyzyjne, bez względu na miejsce użytkowania, komunikacja radiowa z pojazdem działa tylko w promieniu 10 metrów od pojazdu.

 

Przy temperaturze pokojowej system rozgrzewa się i jest gotowy do pracy w ciągu pięciu sekund, a żeby przyspieszyć ten proces, zaraz po odblokowaniu samochodu włączane jest ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty