Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzysta będzie musiał się zatrzymać nawet na zielonym? Sejm zdecyduje

redakcja.regiomoto
Czy rowerzysta będzie musiał się zawsze zatrzymywać przed przejazdami przez jezdnię?
Czy rowerzysta będzie musiał się zawsze zatrzymywać przed przejazdami przez jezdnię?
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem zmian w kodeksie drogowym, przygotowanym przez parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa drogowego. Niektóre są bardzo kontrowersyjne.
Czy rowerzysta będzie musiał się zawsze zatrzymywać przed przejazdami przez jezdnię?
Czy rowerzysta będzie musiał się zawsze zatrzymywać przed przejazdami przez jezdnię?

Propozycje przygotowali parlamentarzyści kierowani przez Beatę Bublewicz, posłankę Platformy Obywatelskiej. Najwięcej emocji budzi przepis nakazujący rowerzystom, jadącym ścieżką rowerową w stronę przejazdu rowerowego, zatrzymać się przed wjechaniem na jezdnię, nawet gdy mają zielone światło.

Od maja 2011 r. to rowerzysta ma pierwszeństwo przed samochodem zmieniającym kierunek jazdy, jeśli szosa krzyżuje się z drogą dla rowerów. Od czasu, gdy wprowadzono ten przepis, liczba osób śmiertelnie potrąconych na przejazdach rowerowych znacznie wzrosła. 

- Rowerzysta będzie mógł wjechać na przejazd dopiero po upewnieniu się, że kierujący samochodami ustępują mu pierwszeństwa – tłumaczy posłanka Bublewicz. Jej zdaniem zmiana będzie korzystna dla bezpieczeństwa: - Projekt z jednej strony nadaje rowerzystom pierwszeństwo analogicznie jak pieszym na przejściu – także wówczas, gdy wjeżdżają oni na przejazd. Z drugiej strony, działając w celu zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów, wprowadza się obowiązek zatrzymania roweru przed wjazdem na przejazd.

O proponowanych zmianach pisaliśmy pod koniec września

Już wtedy krytykowali je rowerzyści, argumentując, że nowe przepisy tylko utrudnią im życie.

Propozycje parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa drogowego zakładają też, że pieszy uzyska pierwszeństwo także, gdy ma zamiar wejść na przejście. Takie przepisy obowiązują w wielu krajach Europy Zachodniej. Obecne przepisy oczywiście pozostaną w mocy – pieszy nadal będzie miał pierwszeństwo, gdy już znajduje się na przejściu, przy przechodzeniu przez jezdnię albo torowisko będzie musiał zachować szczególną ostrożność i nie będzie mógł wejść bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Projektami zmian, przygotowanymi przez posłankę Bublewicz i jej współpracowników, Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu. Rozpoczyna się ono dziś, zakończy się jutro.

(DKO) 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty