Prof. Ślęzak: Celem jest redukcja w tej dekadzie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 50 proc.

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Każdego roku na europejskich drogach, na skutek wypadków drogowych, życie traci ok. 20 tys. osób
Każdego roku na europejskich drogach, na skutek wypadków drogowych, życie traci ok. 20 tys. osób Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Rolą Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest zachęcanie, wspieranie i rozszerzanie społeczności, która ma na celu redukcję w tej dekadzie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń drogowych o 50 proc. - powiedział szef Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.

Jak powiedział PAP dyrektor ITS prof. Marcin Ślęzak, rolą Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "jest zachęcanie, wspieranie i rozszerzanie społeczności, która ma na celu redukcję liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń drogowych o 50 proc. w tej dekadzie".

"Aby zobrazować, o jakim celu mówimy, to warto podkreślić, że każdego roku na europejskich drogach, na skutek wypadków drogowych, życie traci ok. 20 tys. osób" - podkreślił szef ITS.

Dodał, że planem docelowym Europejskiej Karty BRD jest całkowita eliminacja ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na drogach Unii Europejskiej do 2050 roku.

"Jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować ten plan, ponieważ w Polsce w latach 2012-2022 liczba ofiar śmiertelnych spadła o 47 proc. To właśnie za te znaczące osiągnięcia i efektywne działania w poprawie BRD Polska została nagrodzona w czerwcu tego roku przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu Nagrodą PIN 2023" - przypomniał.

Głównym tematem zorganizowanej konferencji jest przegląd osiągnięć i inicjatyw mających na celu ograniczanie zagrożeń i minimalizowanie skutków wypadków drogowych realizowanych przez Polskich Sygnatariuszy Karty BRD.

Podczas konferencji prezentowane są również plany Komisji Europejskiej dotyczące działań w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, osiągnięć i zamierzeń koordynatorów Europejskiej Karty BRD. Zaplanowane są także wystąpienia Dyrekcji Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu i Sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak poinformował ITS, Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest największą w świecie platformą współdziałania instytucji unijnych z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi z krajów członkowskich. Ma ona charakter non profit.

Karta uruchomiona została przez Komisję Europejską w styczniu 2004 roku i adresowana jest do władz lokalnych i regionalnych, przedsiębiorstw przemysłowych, transportowych, instytucji naukowych, stowarzyszeń, instytucji edukacyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, organizacji reprezentujących użytkowników dróg itp., którym bliska jest idea konsekwentnego ograniczania zagrożeń występujących w ruchu drogowym.

Do chwili obecnej Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podpisało prawie 4000 różnych podmiotów. Obok światowych koncernów sygnatariuszami Karty są także szkoły i przedszkola z niewielkich miejscowości z różnych krajów członkowskich oraz organizacje pozarządowe działające na poziomie lokalnym.

W Polsce po raz pierwszy uroczyste podpisanie Europejskiej Karty BRD odbyło się w kwietniu 2004 roku. Od tego czasu Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podpisało ponad 120 organizacji z naszego kraju, w tym Instytut Transportu Samochodowego w 2009 roku. ITS od 2021 roku pełni również funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego dla Sygnatariuszy Karty BRD.

Podpisując Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jej sygnatariusze deklarują, że będą wspierać Komisję Europejską w realizacji celów przyjętych w kolejnych unijnych programach bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez realizację własnych programów prewencyjnych.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty