Policja uruchamia specjalną mapę. Zobacz co będzie pokazywać

OPRAC.:
Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Projekt ma zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi każdego dnia na polskich drogach.
Projekt ma zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi każdego dnia na polskich drogach. Adam Jankowski
W piątek 21 czerwca rusza szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pod nazwą "Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024" - poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Przez całe wakacje m.in. na stronach policji aktualizowana będzie mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jak zaznaczył nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, projekt ma zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi każdego dnia na polskich drogach.

Na mapie prezentowana będzie liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z lokalizacją wypadku i ogólną informacją dotyczącą liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia. Prezentowane będą zarówno dane z ostatniej doby (czarne punkty), jak i od początku wakacji (migające punkty).

"Pamiętajmy, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być jej przyczyną" - podkreślił nadkom. Opas.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że to właśnie latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych.

"Słoneczna pogoda sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W wakacje rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów" - przekazał rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.

Krupiński zaapelował do pieszych o to, by jeśli to możliwe korzystać z chodników, a jeśli ich nie ma z pobocza. "Osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jeśli nie są na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku, muszą nosić elementy odblaskowe i jaskrawe ubrania, ponieważ zapewniają one wczesne zauważenie przez kierowców" - zaznaczył. Przypomniał również, że dzieci do lat 7 mogą korzystać z drogi jedynie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.

Zwrócił też uwagę, że rowerzyści mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów i nie mogą jeździć po chodniku, "chyba że szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów".

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2024. Kiedy trzeba wymienić dokument prawa jazdy?

Z kolei kierowcom przypomniał o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny samochodu, ważność przeglądu i polisy ubezpieczeniowej, a także skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych i cieśnienie w oponach.

Kierowca, jak zaznaczył, powinien być wypoczęty przed jazdą, a w jej trakcie robić kilkuminutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie czuje się zmęczony.

W 2023 r. podczas wakacji policja odnotowała 4945 wypadków drogowych, w których zginęło 468 osób, a 5 777 osób zostało rannych. Dla porównania rok wcześniej doszło do 4 921 wypadków, w których zanotowano 423 ofiary śmiertelne oraz 5 874 osób rannych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty