Podwyżka dla kierowców. W życie weszły nowe przepisy

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Konsekwencją zmian jest również podwyższenie opłaty dodatkowej za nieopłacenie postoju
Konsekwencją zmian jest również podwyższenie opłaty dodatkowej za nieopłacenie postoju Szymon Starnawski
Od 15 sierpnia 2022 r. obowiązują nowe stawki opłat za postój w strefie płatnego parkowania w Warszawie. Wzrosła także opłata dodatkowa, naliczana kierowcom którzy nie zapłacili za parkowanie.

Nowe stawki za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) kształtują się teraz następująco: pierwsza godzina parkowania kosztuje 4,5 zł, druga – 5,4 zł, trzecia – 6,4 zł, a czwarta i każda kolejna – 4,5 zł.. Przed podwyżka godzina parkowania kosztowała 3,9 zł.

- Zmiana stawek stanowi ich urealnienie. W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15% minimalnego wynagrodzenia (taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych). Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa. Dlatego konieczna jest waloryzacja stawki opłat za postój. Dzięki temu będą one dalej spełniać dotychczasową rolę, skłaniając do możliwie krótkiego postoju. Strefa nie służy bowiem generowaniu zysków, jej podstawowym celem jest zapewnienie wolnych miejsc postojowych w warunkach dużej presji parkingowej w centralnych obszarach miasta. Stawki urosły o ok. 15%, w granicach dopuszczonych ustawowo przez rząd - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

Konsekwencją tych zmian jest również podwyższenie opłaty dodatkowej za nieopłacenie postoju. Osoby, które nie zapłaciły za postój będą musiały wnieść opłatę w wysokości 300 zł, zamiast 250 zł. Wnoszący opłatę w ciągu 7 dniu dotychczas płacili 170 złotych. Teraz będzie to 200 zł.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty