Ogólnopolskie działania „Bezpieczny weekend”

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Przed nami kolejny długi weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasy. Na drogach pojawi się też więcej funkcjonariuszy, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Jednak bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a przede wszystkim, by nie siadać za kółkiem pod wpływem alkoholu.

W czasie tego weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli na

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

drogach. Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które - dokładnie mierząc prędkość i zapisując obraz - są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi. Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających "na trzeciego".

Jesień jest okresem, kiedy zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. Po zmroku, na źle oświetlonych drogach, pieszy jest słabo widoczny. Kierowca dostrzeże go dopiero w światłach samochodu - jeśli jedzie zbyt szybko, może nie wyhamować na czas. Apelujemy do kierowców, aby zachowali ostrożność, przejeżdżając po zmroku przez małe miejscowości, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych czy przystanków. Niezwykle ważne jest też, aby piesi, którzy muszą się poruszać jezdnią lub poboczem, nosili elementy odblaskowe, a także aby pamiętali, że choć pieszy dostrzega samochód z dużym wyprzedzeniem, kierowca wcale nie widzi pieszego z takim samym wyprzedzaniem.

Jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Pamiętajmy: minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.

**CZYTAJ TAKŻE

Policja przestrzega przed jazdą na czerwonym świetle"Kaskada" nowa akcja policji

**

Pamiętajmy też, że w czasie opadów szyby samochodu szybko się brudzą, co ma wpływ na widoczność. W takich warunkach wzrok kierowcy szybciej się męczy. Niekorzystna pogoda jest też niekiedy przyczyną złego samopoczucia i gorszej koncentracji. Dlatego, wyjeżdżając w dłuższe trasy, warto zabrać ze sobą np. termos z gorącą kawą.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień mogą się pogorszyć warunki drogowe. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków - natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych - od decyzji, które podejmujemy.

źródło: policja.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty