Kradzieże aut. Jakie auta i gdzie giną w wakacje?

(mm/ip)
Fot. Ilia Shcherbakov
Fot. Ilia Shcherbakov
W trakcie sezonu wakacyjnego złodzieje mają na celowniku nie tylko mienie pozostawione przez urlopowiczów, lecz także turystów wraz z ich samochodami. Które marki cieszą się największym zainteresowaniem?
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Wakacyjne wyjazdy to raj dla przestępców specjalizujących się w kradzieżach samochodów. Łatwym łupem są dla nich nie tylko auta pozostawione w miejscu zamieszkania przez osoby wybierające się na urlop. Zainteresowaniem przestępców cieszą się również pojazdy, którymi turyści dotarli do miejsca wypoczynku. Kradzież w takim przypadku jest szczególnie dotkliwa w skutkach. Nie dość, że oznacza ogromne problemy z przemieszczaniem się, to w przypadku rodzin z dziećmi zdarza się, że wraz z pojazdem zginie pozostawiony w nim wózek oraz wiele akcesoriów przydatnych podczas urlopu. A ryzyko utraty auta jest wciąż duże.

Według policyjnych raportów, w 2014 roku roku łupem złodziei padło w Polsce ponad 14 tys. pojazdów (osobowych, dostawczych i ciężarowych). Najbardziej narażone na kradzież są samochody niemieckie (Audi i Volkswagen), ale zależnie od regionu kraju złodzieje preferują także Fiaty, Fordy, Hondy i Toyoty. I wszelkie inne marki, których dotyczy zwiększone zapotrzebowanie na części zamienne w atrakcyjnych, niskich cenach. Podzespoły łatwiej jest sprzedać, gdyż weryfikacja ich legalności nastręcza spore trudności. Zwykle właściciele „reklamują” elementy jako pochodzące z legalnie rozebranych aut.

Stare powiedzenie głosi, że na złodzieja nie ma zamka. To prawda w tym sensie, że żadne zabezpieczenie nie daje 100% ochrony przed kradzieżą. Warto jednak przynajmniej maksymalnie utrudnić sprawcom zadanie, a tu z pomocą może przyjść technika.

Fot. Ilia Shcherbakov
Fot. Ilia Shcherbakov

Kierowcy chętnie stosują immobilisery - elektroniczne zabezpieczenia chroniące przed niepowołanym uruchomieniem auta. Innym sposobem jest korzystanie z monitoringu pojazdu GPS, które pozwala błyskawicznie sprawdzić, gzie w danej chwili znajduje się samochód i w którym kierunku się porusza. Taka wiedza zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu.

- W sezonie urlopowym otrzymujemy więcej zgłoszeń kradzieży i to nie tylko z popularnych miejscowości turystycznych, ale także z domów i garaży, w których samochody pozostawiono na czas wakacyjnego wyjazdu” –  mówi Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem skradzionych obiektów. Zaznacza, że dla turystów szczególnie ważne jest szybie odzyskanie auta – nie tylko z powodu utrudnień związanych z jego brakiem, ale również tym, że pojazd dość szybko trafia do dziupli, w której niemal natychmiast jest demontowany.

Liczba skradzionych egzemplarzy aut poszczególnych marek w okresie lipiec-sierpień 2014 roku

L.p.MarkaLiczba skradzionych egzemplarzy
1.Audi206
2.Volkswagen182
3.BMW138
4.Toyota106
5.Honda92
6.Fiat69
7.Opel65
8.Ford62
9.Mercedes57
10.Seat49

Ilość kradzieży aut z wybranych miejscowości wypoczynkowych w okresie lipiec - sierpień 2014 roku

L.p.MiejscowośćLiczba skradzionych egzemplarzy
1.Gdańsk37
2.Sopot23
3.Gdynia22
4.Łeba9
5.Kołobrzeg6
6.Karpacz5
7.Ustka4
8.Olsztyn4
8.Zakopane3
10.Świnoujście1

 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty