Koszmar drogowy

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Połowa polskich dróg krajowych znajduje się w stanie niezadowalającym i złym – wynika z raportu podsumowującego 2005 r. przygotowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Połowa polskich dróg krajowych znajduje się w stanie niezadowalającym i złym - wynika z raportu podsumowującego 2005 r. przygotowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Z 17 tys. km dróg krajowych ponad 50 proc. wymaga przeprowadzenia różnego rodzaju remontów, z których połowę, na odcinkach o łącznej długości prawie 4 300 km, należy wykonać natychmiast. Szanse na to są raczej niewielkie.

 

W roku 2005 zrealizowano 1 500 km robót remontowo-budowalnych (nie licząc wybudowanych obwodnic, odcinków autostrad i remontów pojedynczych pasów jezdni) przy zanotowanych na koniec 2004 r. potrzebach natychmiastowych wynoszących również ok. 4 300 km.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

Na dokonanie napraw i modernizacji odcinków dróg o stanie niezadowalającym i złym należałoby przeznaczyć ok. 6,8 mld zł. tymczasem w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczy na poważniejsze naprawy 1,15 mld zł.

 

Najgorsza sytuacja, biorąc pod uwagę potrzeby w stosunku do długości sieci drogowej, jest w województwach małopolskim, świętokrzyskim i łódzkim. W liczbach bezwzględnych prymat należy do województwa mazowieckiego.

Największe zastrzeżenia dotyczą kolein. Pod tym względem stan niezadowalający i zły występuje na 37 proc. dróg, gdzie koleiny mają średnią głębokość przekraczającą 2 cm, a w niektórych miejscach nawet 3 cm.

 

Jako powody niezadowalającego stanu nawierzchni polskich dróg wymieniono w raporcie:

- niedostateczną ilość środków finansowych na odnowy i bieżące utrzymanie,

- nieprzystosowanie do zwiększonych nacisków konstrukcje dróg krajowych,

- brak skutecznego systemu eliminacji z ruchu pojazdów przeciążonych,

- wzrastające natężenie ruchu samochodowego wynikające głównie ze wzrostu przewozów towarowych transportem samochodowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty