Jazda rowerem po pijanemu będzie wykroczeniem a nie przestępstwem

redakcja.regiomoto
Prawo dotyczące rowerzystów zliberalizowano
Prawo dotyczące rowerzystów zliberalizowano
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizująca kodeks postępowania karnego. Jedną ze zmian jest zmniejszenie kar za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu. Teraz ten czyn będzie wykroczeniem. Kara za nie to maksymalnie 30 dni aresztu lub 5000 zł grzywny.
Prawo dotyczące rowerzystów zliberalizowano
Prawo dotyczące rowerzystów zliberalizowano

Zmienione przepisy zaczną obowiązywać pod 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu będą groziły kary w postaci: aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności trwającej miesiąc i kary grzywny od 20 do 5000 zł. Obok kary można będzie orzec także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju od 6 miesięcy do 3 lat.

Zobacz też: Sprawdź, jak organizm spala alkohol i co grozi pijanemu kierowcy

Jazda samochodem czy motocyklem w stanie nietrzeźwości nadal będzie przestępstwem zagrożonym wysokimi karami.

W myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości wyróżnia się stan po użyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 do 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza oraz stan nietrzeźwości, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg w litrze wydychanego powietrza.

W obu przypadkach kierowcy grożą poważne konsekwencje. Za prowadzenie auta w stanie po użyciu alkoholu grozi grzywna (do 5 tys. zł) i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku prowadzenia w stanie nietrzeźwości konsekwencje są jeszcze poważniejsze. Grozi pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenie wolności lub grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 10 lat.

(DKO) 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty