Jak jeździć po rondzie Kuronia, czyli słupskim ślimaku

redakcja.gdp
Rondo Jacka Kuronia w Słupsku.
Rondo Jacka Kuronia w Słupsku.
Rondo Kuronia to ślimak, który wbrew pozorom wcale nie zakręca kierowców. Wręcz odwrotnie, chwalą sobie taki układ, bo jest prosty i intuicyjny.
Rondo Jacka Kuronia w Słupsku.
Rondo Jacka Kuronia w Słupsku.

– To jedno z ważniejszych rond w mieście – podkreśla Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej. – Rondo Kuronia leży na trasie drogi krajowej numer 21 i jest skrzyżowaniem o dużym natężeniu ruchu. Remont ulicy Grunwaldzkiej i Poniatowskiego nadały mu jeszcze większego znaczenia.

Rondo Kuronia różni się od większości skrzyżowań o ruchu okrężnym w mieście. Wszystko za sprawą linii poziomych oddzielających pasy ruchu.

W tym wypadku linia oddzielająca pasy nie okrąża wyspy centralnej, ale jest od niej wyprowadzana i ciągnie się do wylotu z krzyżówki. Taki układ kierowcy ochrzcili ślimakowym.
Jak więc poruszać się po tym ślimaku?

Tak jak na wszystkich rondach w mieście, tak i to jest krzyżówką o ruchu okręż­nym, gdzie auta poruszające się na rondzie mają pierwszeństwo. Na trzech wlotach na rondo Kuronia kierunki jazdy przez skrzyżowanie wyznaczają strzałki namalowane na pasach jezdni oraz znaki F-10 (białe strzałki na niebieskim tle). I tak od strony ul. Kopernika, jadąc na wprost przez krzyżówkę, możemy jechać używając obu pasów, lewy służy do skrętu w lewo na rondzie, a prawy, do opuszczenia ronda naj­­­bliższym zjazdem. Natomiast wjeżdżając na skrzyżowanie od ulicy Poniatowskiego, z prawego pasa pojedziemy tylko w prawo.

Który pas wybrać będąc już na rondzie? Recepta Dariusza Poźniaka z Ośrodka Szkolenia Kierowców Drift w Słupsku jest prosta.

– Jeśli po pojawieniu się linii zamierzamy z ronda zjechać najbliższym wylotem, to jedziemy prawym pasem. Z kolei jeśli zamierzamy na rondzie jechać dalej, to używamy lewego – tłumaczy.

Instruktorzy podkreślają, że obowiązujący na rondzie układ jest dobry i sprawdza się. Pasy ruchu są tak namalowane, że same wyprowadzają kierowców. Tak kursanci, jak i kierowcy z dużym stażem nie mają z nim problemów, bo rondo ślimakowe jest praktycznie bezkolizyjne, a zasady poruszania się na nim intuicyjne.

Podpowiadamy, jak poruszać się po rondzie Kuronia w Słupsku

- Pamiętajmy, że auta znajdujące się na rondzie mają pierwszeństwo przejazdu. Przed każdym wlotem na skrzyżowanie ustawione są znaki A-7 ustąp pierwszeństwa przejazdu.

- Od ulicy Kopernika i Poniatowskiego – kierunki jazdy przez skrzyżowanie wyznaczają strzałki namalowane na pasach jezdni oraz znaki F-10 (białe strzałki na niebieskim tle). W lewo lub na wprost pojedziemy z lewego pasa ruchu wszystkich trzech ulic. Na wprost lub w prawo pojedziemy z prawego pasa ruchu ulicy Bałtyckiej i Kopernika. Natomiast z prawego pasa ulicy Poniatowskiego możemy skręcić tylko w prawo.

- Pamiętajmy o pieszych. Przejścia na tej krzyżówce są praktycznie zaraz na wylotach z ronda. 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty