ITD. Inspekcja Transportu Drogowego obchodzi 20-lecie działalności kontrolnej

Kamil Rogala
Dokładnie 20 lat temu na polskie drogi wyruszyły pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego. Na początku służbę objęło dokładnie 80 inspektorów, którzy mieli wówczas do dyspozycji podstawowy sprzęt, m.in. auta, które wcześniej służyły w policji. Dziś to prężnie rozwijająca się i wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania służba państwowa, która stoi na straży bezpieczeństwa na polskich drogach.
Dokładnie 20 lat temu na polskie drogi wyruszyły pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego. Na początku służbę objęło dokładnie 80 inspektorów, którzy mieli wówczas do dyspozycji podstawowy sprzęt, m.in. auta, które wcześniej służyły w policji. Dziś to prężnie rozwijająca się i wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania służba państwowa, która stoi na straży bezpieczeństwa na polskich drogach. Archiwum
Dokładnie 20 lat temu na polskie drogi wyruszyły pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego. Na początku służbę objęło dokładnie 80 inspektorów, którzy mieli wówczas do dyspozycji jedynie podstawowy sprzęt, m.in. auta, które wcześniej służyły w innych zagranicznych służbach. Dziś to prężnie rozwijająca się i wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania służba państwowa, która stoi na straży bezpieczeństwa na polskich drogach.

Uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego odbyła się w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wiceministrowie resortów współpracujących z ITD, grono parlamentarzystów jak również liczni kierownicy urzędów centralnych. Nie zabrakło również byłych Głównych Inspektorów Transportu Drogowego oraz pracowników i inspektorów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.
Gospodarzem gali był Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, który rozpoczynając galę przypomniał stosunkowo krótką, ale niezwykle bogatą i ciekawą historię Inspekcji Transportu Drogowego, jak również przesłanki i motywacje, które przyświecały podczas tworzenia organizacji.

„Polska musiała zapewnić instytucjonalny i profesjonalny nadzór nad transportem drogowym. Był to oczywiście wymóg akcesyjny, ale była to też konieczność wynikająca z analizy poziomu bezpieczeństwa na drogach i negatywnej oceny, jaką wówczas wystawiano branży transportowej, której daleko było do spełnienia europejskich standardów” – powiedział Szef ITD.

Dokładnie 1 października 2002 roku 80 inspektorów, po półrocznym szkoleniu, rozpoczęło działania kontrolne. Od momentu, kiedy pierwsze załogi ITD wyjechały do pierwszych działań, inspektorzy przeprowadzili blisko 3,5 mln kontroli drogowych oraz 32 tys. kontroli w siedzibach przedsiębiorstw. Jaki jest główny cel działania ITD? Czy to się zmieniło na przestrzeni 20 lat?

Zdaniem Głównego Inspektora – „Chronimy przede wszystkim polską branżę transportową i współtworzymy warunki dla jej zrównoważonego rozwoju. Nadzór nad transportem to również zapewnienie większej ochrony i bezpieczniejszych warunków pracy tym, którzy realizują usługi transportowe – zawodowym kierowcom. To ochrona dróg i środowiska naturalnego. I co ważne, bezpieczny transport, sprawne technicznie pojazdy, świadomi zagrożeń i swoich obowiązków kierowcy oraz przewoźnicy to większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg”.

Życzenia oraz gratulacje inspektorom ITD złożyli najznamienitsi goście i przedstawiciele różnych struktur rządu, między innymi Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, dziękując m.in. za realizowane projekty edukacyjne.

„Bardzo cieszę się, że razem z mężem sprawujemy patronat honorowy nad obecnym jubileuszem. W naszym wspólnym imieniu składam dzisiaj Państwu gorące podziękowanie za profesjonalizm i zaangażowanie w służbie na rzecz bezpieczeństwa komunikacji drogowej. O Państwa wysokich kompetencjach i aktywności przekonałam się osobiście, wielokrotnie uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, jak też współpracując z Państwem przy organizacji dorocznej akcji „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Jestem pod wielkim wrażeniem Państwa działań, które przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o zasadach bezpieczeństwa” – mówiła w specjalnym nagraniu Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Do życzeń dołączyła się również Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, której list skierowany do Inspektorów ITD został odczytany przez Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatę Gosiewską: „Jestem przekonana, że dzięki Państwa uwadze oraz profesjonalnemu zaangażowaniu nastąpiła znaczna poprawa w transporcie na polskich drogach, szczególnie w zakresie stanu technicznego autobusów i pojazdów ciężarowych, a także czasu pracy kierowców zawodowych. Przyjmijcie zatem Państwo moje najserdeczniejsze podziękowania za niełatwą pracę, wzorową służbę, jak również zawodową aktywność. Życzę powodzenia w realizacji wszystkich ambitnych planów, bezpiecznych interwencji oraz kolejnych lat pomyślnego rozwoju”.

W trakcie uroczystości wielokrotnie podkreślano, że działania Inspekcji nie ograniczają się jedynie do prowadzonych kontroli drogowych. Inspekcja została doceniona za realizowane na szeroką skalę działania edukacyjne, skierowane do różnych grup uczestników ruchu drogowego.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek powiedział: „Bardzo dziękuję za wielką inwencję i pomysłowość w działalności edukacyjno-wychowawczej Inspektoratu Transportu Drogowego. Lekcje z krokodylkiem Tirkiem są nie tylko skuteczne, ale także uatrakcyjniają wiele półkolonii i kolonii oraz uatrakcyjniały lekcje zdalne w trudnym czasie dla uczniów. Chcę podziękować też za państwowotwórczą działalność Inspekcji Transportu Drogowego. Gratuluję skutecznego działania, życzę dalszej wytrwałej pracy na rzecz naszej Ojczyzny i wszystkich Jej mieszkańców”.

Swoje życzenia i pochwały w kierunku ITD składali również m.in. Premier Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber czy też prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szczególnym momentem uroczystości było odznaczenie Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę, a także odznakami honorowymi „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” inspektorów i pracowników ITD. W trakcie uroczystości współpracującym z Inspekcją instytucjom, organizacjom pozarządowym oraz mediom wręczono statuetki „Partner Bezpieczeństwa ITD”. Uroczystą galę zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty