Inspektorzy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego najczęściej stosują kary dla kierowców samochodów ciężarowych za zbyt duży nacisk na osie, przekroczenie czasu pracy kierowców oraz za niestosowanie się do obowiązkowych przerw w jeździe.
Dziesięć procent kontroli pojazdów transportowych przeprowadzonych w Polsce od początku roku do końca czerwca, wykonano w Wielkopolsce (6752 kontrole - najwięcej spośród wszystkich województw). W tym czasie wielkopolscy kontrolerzy nałożyli kary na łączną kwotę 3 202 200 zł. Stanowi to 12 proc. wartości wszystkich kar pieniężnych w całym kraju. Tu znów wielkopolski oddział inspekcji jest najskuteczniejszy w Polsce. W całym kraju transportowcy zapłacili mandaty za prawie 26 mln zł.
Kontrole odbywają się nie tylko na drodze, ale również w firmach transportowych.
Liczba nakładanych kar bardzo szybko rośnie. W 2003 r. w Wielkopolsce nałożono ich 1766 (w tym na przewoźników krajowych 1260, a na zagranicznych - 506), a do końca czerwca bieżącego roku ukarano 2032 przewoźników.
Polskim kierowcom są wypisywane mandaty do zapłacenia przelewem, natomiast kierowcy z zagranicy muszą płacić od razu. Jeżeli nie mają pieniędzy, ich samochód jest odtransportowywany na parking strzeżony i przetrzymywany aż do zapłacenia kary. Jednym z najczęstszych uchybień w Wielkopolsce jest zbyt duży ciężar przewożonych składów transportowych. Jest to przyczyną niszczenia naszych dróg, które w większości nie były projektowane z myślą o współczesnych dużych naczepach. W efekcie powstają uciążliwe koleiny.
- W Wielkopolsce jest jedna waga stacjonarna (komputerowa), która znajduje się na punkcie ważenia na drodze numer 92 między Kostrzyniem i Wrześnią - mówi Janusz Muzyczek. - Jest ona czynna przynajmniej osiem godzin dziennie. Wcześniej była czynna krócej i kierowcy mogli się nawzajem informować (już od przejścia granicznego w Słubicach), o czasie pracy wagi. Nieuczciwi przeczekiwali czas kontroli.
Większość przedstawicieli firm transportowych jest zadowolonych z działań inspekcji, gdyż dzięki niej wyrównują się szanse w konkurencji o klienta. Wcześniej wielu stosowało nieuczciwe praktyki.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?