Bydgoszcz w godzinach szczytu - 32 km/godzinę, W Toruniu jeszcze wolniej

gazeta.pomorska
Bydgoszcz w godzinach szczytu - 32 km/godzinę, W Toruniu jeszcze wolniej
Bydgoszcz w godzinach szczytu - 32 km/godzinę, W Toruniu jeszcze wolniej
Z żółwią średnią prędkością jeździ się w centrum 350-tysięcznego miasta. Im dalej od śródmieścia, tym szybkości są większe - od 10 do 15 km od „punktu zero” . I to już jest nieco więcej niż „pięćdziesiątka”.
Bydgoszcz w godzinach szczytu - 32 km/godzinę, W Toruniu jeszcze wolniej
Bydgoszcz w godzinach szczytu - 32 km/godzinę, W Toruniu jeszcze wolniej

Arterie komunikacyjne i mniejsze ulice prowadzące przez serce stolicy i największego miasta województwa kujawsko-pomorskiego przypominają w szczycie stan przedzwałowy. Wie to każdy, kto próbuje przejechać przez rondo Jagiellonów czy Fordońskie.

Sznury pojazdów częściej stoją w korkach niż jadą. A jednak, gdyby wyciągnąć średnią prędkość przejazdu przez ścisłe centrum (0-2 km), ta wyniosłaby „aż" 32 km na godz. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów serwisu Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach i szybkościach przejazdów na polskich drogach.

- Dane pochodzą z urządzeń GPS „Yanosik" montowanych w samochodach przez kierowców i zbieranych przez nasz system - wyjaśnia Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl. - Ruch ocenialiśmy w listopadzie i grudniu 2012 roku w godzinach 6-9 oraz 16-18.
Trochę lepiej niż w centrum Bydgoszczy przedstawia się sytuacja w odległości 2-5 km, tam średnia prędkość wzrasta do „czterdziestki".
5-10 km od śródmieścia osiąga się średnią 51, zaś 10-15 km - nawet 54 km na godz.

Toruń jeszcze bez mapy

- W Toruniu szczegółowe badania prędkości przejazdu zaczniemy w najbliższy poniedziałek. Na tej podstawie powstanie mapa, taka jak w Bydgoszczy - obiecuje Przybysz.
Jednak już teraz mamy szczątkowe informacje na temat sytuacji drogowej w drugim największym mieście regionu. Szczątkowe, ale z podziałem na poszczególne drogi.
Po najważniejszych ulicach dojazdowych do centrum w godzinach porannego szczytu jeździ się ze średnią 25 km na godz. W popołudniowym szczycie prędkość wzrasta do 28 km.
Najszybciej kierowcy poruszają się ulicą Kościuszki. Między godz. 6 a 9 średnia prędkość wynosi 29 km na godz. Między godz. 16 a 18 wzrasta do 31.

W porannym szczycie na ul. Grudziądzkiej średnia prędkość to 27 km na godz. Podobna sytuacja jest na ul. Kościuszki - 29 km, a po południu 31. Na ul. Legionów jedzie się rano ze średnią 23 km na godz, a po południu o 2 km wyższą. Z kolei na ul. Podgórnej, zarówno rano, jak i po południu prędkościomierze wskazują około 24 km.

Statystyczny toruński kierowca w ciągu 252 dni roboczych w godzinach szczytu spędzi na ul. Podgórnej ponad 42 godziny. Z kolei na ul. Kościuszki aż 50 godzin. Jeszcze więcej, bo aż 96 godzin spędzą w samochodzie ci, którzy do pracy jeżdżą ul. Legionów. Natomiast ul. Grudziądzka - najdłuższa spośród monitorowanych - „wykrada" kierowcy w ciągu roku aż 121 godzin.

Ulice Grudziądza
Specjaliści z serwisu Korkowo.pl zbadali także prędkości (uśrednione z porannego i popołudniowego szczytu) na czterech ulicach Grudziądza.
Najlepiej sytuacja przedstawia się na Focha i Chełmińskiej, gdzie jeździ się ze średnią prędkością 39 km na godz. Nieco gorzej jest na ulicy Piłsudskiego - 32 km. W cierpliwość powinni uzbroić się ci kierowcy, którzy przemierzają ulicę Włodka – ich średnia prędkość oscyluje wokół 26 km na godz.

Marek Weckwerth, Gazeta Pomorska[email protected]
tel. 52 32 63 184 

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty