Wynajem auta zastępczego

Aureliusz Mikos
Jeżeli w wyniku stłuczki lub wypadku jesteśmy stroną poszkodowaną, możemy na czas naprawy swojego pojazdu wynająć auto na koszt ubezpieczyciela.

Jeżeli nie ponosimy winy za spowodowanie wypadku, wszystkie koszty naprawy auta powinny być pokryte z polisy OC sprawcy. Dotyczy to także zwrotu pieniędzy za wynajęcie samochodu zastępczego.

Wynajem auta zastępczego

Należy pamiętać, że jeżeli w wyniku stłuczki lub wypadku jesteśmy stroną poszkodowaną, to znaczy nie jesteśmy sprawcą, możemy na czas naprawy swojego pojazdu korzystać z samochodu zastępczego. Koszt wynajmu pokrywa w takich sytuacjach firma ubezpieczeniowa, w której sprawca ma wykupioną polisę OC. Nawet, gdy sprawca nie ma wykupionej polisy OC, możemy uzyskać zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Za szkody powstałe przez kierowców nie posiadających komunikacyjnego OC odpowiada bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zasady ustalania odszkodowań przez UFG są takie same jak w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Osoby poszkodowane nie muszą za wynajęcie samochodu zastępczego płacić z własnej kieszeni, a później czekać na pieniądze od firmy ubezpieczeniowej. Aby uniknąć uruchamiania własnych środków, należy przy zgłoszeniu szkody złożyć podanie na wypłatę zaliczki na wynajęcie auta zastępczego.
Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce pozytywnie rozpatrzyć naszego podania, wystarczy powołać się na art. 415, 435 i 436 kodeksu cywilnego. Warto też pamiętać, że na czas naprawy naszego pojazdu, gdy nie mamy pojazdu zastępczego, możemy korzystać z taksówek. Należy wtedy zabierać rachunki i na ich podstawie domagać się zwrotu pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty